Q1 2016: Spamu ubylo, je ale mnohem zákeřnější

Spamu v prvním čtvrtletí 2016 ubylo, za to byl ale mnohem zákeřnější. Dramaticky vzrostl počet škodlivých e-mailů. V březnu tohoto roku ochránila bezpečnostní řešení Kaspersky Lab své uživatele před 22 890 956 e-maily s nebezpečnou přílohou. To je dvakrát více než v únoru. (TZ)

Přestože spamu od roku 2012 stále ubývá, počet e-mailů s nebezpečnou přílohou výrazně vzrostl. V prvním čtvrtletí 2016 byl trojnásobně vyšší než ve stejném období v roce 2015. Rostoucí tendenci má i výskyt ransomwaru. Ten se šíří pomocí škodlivých příloh e-mailů, například dokumentů aplikace Word. Jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších ransomwarů v prvním čtvrtletí 2016 byl Locky. Společnost Kaspersky Lab odhalila pokusy tohoto trojanu napadnout uživatelská zařízení nejméně ve 114 zemích. E-maily obsahovaly falešné informace od finančních institucí, které měly přimět uživatele otevřít škodlivou přílohou.

Ze zjištění společnosti Kaspersky Lab vyplývá, že si podvodníci jako prostředek k útoku na internetové uživatele stále častěji vybírají spam. Dnes už téměř všechny internetové prohlížeče obsahují bezpečnostní a antiphishingové nástroje, díky kterým se šíření malwaru touto cestou stává pro kybernetické zločince obtížné.

Poslední dobou posiluje mnoho států svá bezpečnostní opatření proti terorismu. Tématu, které plní zprávy, využívají i kybernetičtí zločinci. Ti se snaží získat pozornost uživatelů pomocí e-mailů, které obsahují předmět s teroristickou tématikou. Jiní podvodníci se snaží uživatele přesvědčit, že spamový e-mail obsahuje v příloze novou mobilní aplikaci, která je schopná odhalit teroristické výbušné zařízení. E-mail zdůrazňuje, že tato jednoduchá a dostupná technologie byla vyvinuta Ministerstvem obrany Spojených států amerických. Příloha pak obvykle obsahuje soubor známý jako Trojan-Dropper.Win32.Dapato. Tento malware se dokáže zmocnit osobních informací, nainstalovat jiný škodlivý software nebo ohrozit zařízení DDoS útokem.

Spammeři z Nigerie používali také taktiku teroristických témat v e-mailech. Původně upřednostňovali dlouhé příběhy zaslané společně s odkazy na související zprávy. Později přešli na krátké vzkazy s žádostí, aby se s nimi uživatelé spojili. Podle reportu Kaspersky Lab počet těchto e-mailů v prvním čtvrtletí 2016 výrazně vzrostl.

Více se o spamových a phishingových aktivitách za první čtvrtletí 2016 dozvíte zde.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.