Intel podepsal smlouvu o akvizici společnosti Nervana Systems – Základ umělé inteligence

Intel je společnost, která pohání cloud i miliardy inteligentních propojených zařízení. Díky všudypřítomnému dosahu cloud computingu, který umožnil Mooreův zákon, a čím dál větší dostupnosti konektivity, generují tato připojená zařízení miliony terabytů dat každý den. Schopnost analyzovat tato data a získat z nich nějakou hodnotu je nejúžasnější příležitostí dneška. Ústředním aspektem této příležitosti je umělá inteligence. (TZ)

Zatímco umělá inteligence je často spojována se sci-fi, v žádném případě se nejedná o něco, co by bylo výsadou románů a filmů. AI je všude kolem nás, od běžných věcí (mluvení s textem, tagování snímků, detekce podvodů) až po špičkové aplikace (přesná medicína, předvídání zranění, autonomní vozy). Umělá inteligence obsahuje i výpočetní metody jako pokročilá analýza dat, počítačové vidění, zpracování přirozeného jazyka i učení strojů – díky tomu mění způsob, jímž fungují firmy a jímž se lidé vztahují ke světu.

Učení strojů, a jeho podoblast hluboké učení, jsou klíčovými oblastmi pro rozšíření pole umělé inteligence. Procesory společnosti Intel pohánějí přes 97 procent serverů nasazených k podpoře učení strojů. Rodina procesorů Intel® Xeon® E5 je nejrozšířenější rodinou procesorů pro hluboké učení a nedávno uvedené procesory Intel® Xeon Phi™ nabízejí škálovatelný výkon, který je právě pro hluboké učení tak důležitý. Zatímco v loňském roce bylo ani ne 10 % serverů po celém světě vyhrazeno pro podporu učení strojů, schopnosti a vhledy, které toto umožňuje, činí z této oblasti nejrychleji rostoucí segment AI.

Obohacení portfolia Intel AI o Nervana Systems

Diane Bryantová z Intelu se spoluzakladateli Nervana Systems Naveen Raojem, Arjunem Bansalem, Amirem Khosrowshakim a viceprezidentem Intelu Jasonem Waxmanem

Úspěch v této oblasti vyžaduje neustálou inovaci, aby bylo možno nabídnout optimalizovanou, škálovatelnou platformu, jež bude nabízet nejvyšší výkon při nejnižších nákladech na vlastnictví. Jsem ráda, že mohu dnes oznámit, že společnost Intel podepsala smlouvu o akvizici společnosti Nervana Systems, jež je uznávaným lídrem v oblasti hlubokého učení 1. Společnost Nervana Systems byla založena v roce 2014, sídlí v kalifornském San Diegu a disponuje plně optimalizovaným softwarem a hardwarem pro hluboké učení. Jejich IP a zkušenosti s urychlováním algoritmů hlubokého učení výrazně rozšíří schopnosti společnosti Intel v oblasti AI. Zkušenosti společnosti Nervana uplatníme pro další optimalizaci knihovny Intel Math Kernel Library a její integraci do standardů odvětví. Zkušenosti společnosti Nervana dále posílí portfolio AI Intelu, zlepší jeho výkon v oblasti hlubokého učení a zlepší poměr celkových nákladů na vlastnictví našich procesorů Intel Xeon a Xeon Phi.

My ve společnosti Intel věříme v sílu spolupráce obsažené ve výměně čerstvých nápadů a rozličných perspektiv. Věříme, že spojením konstruktérů Intel, kteří vytvořili procesory Intel Xeon a Intel Xeon Phi, s talentovaným týmem Nervana System posuneme naše odvětví dál. I nadále budeme investovat do špičkových technologií, které budou doplňovat a rozšiřovat portfolio AI společnosti Intel.

Více o umělé inteligenci a úžasných zkušenostech, které umožňuje, prozradíme už příští týden na Intel Developer Forum. Doufám, že se tam uvidíme!

Diane Bryantová je výkonnou viceprezidentkou společnosti Intel a generální manažerkou divize Data Center Group.

1 Transakce podléhá schválení regulačními úřady