Paralelní Polis: Kontrola EET v kavarne Bitcoin Coffee

Ve včerejších ranních hodinách, konkrétně okolo desáté hodiny, navštívili kavárnu Bitcoin Coffee v prostoru Paralelní Polis v pražských Holešovicích dva kontroloři EET. Nejprve poprosili personál o pomoc se směnou bitcoinů za 200 českých korun v bitcoinovém automatu, pak si objednali dvě cappuccina a pomocí bitcoinové peněženky, kterou měli údajně zapůjčenou od známých, je zaplatili a účtenku nepožadovali. Kasa samozřejmě žádnou účtenku ani nevydala, pročež se úředníci legitimizovali jako zástupci finanční správy. Potvrdili, že provedli kontrolní nákup a v návaznosti na absenci účtenky požadovali sepsání protokolu. Sezení, kterého se účastnil Martin Šíp, místopředseda zapsaného spolku Bitcoin Coffee, který kavárnu v rámci Paralelní Polis provozuje, a advokát Pavel Urbaczka, trvalo zhruba dvě a půl hodiny. (TZ)

MG_4629

Součástí výsledného protokolu je i vyjádření zástupců Bitcoin Coffee. Členové spolu v něm zdůvodňují své rozhodnutí a postoj. Jeho hlavním poselstvím je názor, že EET je nemorální a jakákoli součinnost kavárny s tímto systémem je v rozporu s principy Bitcoin Coffee z. s. To se v tomto ohledu inspirovalo u Paralelní Polis z. s. Pokuta zatím kavárně udělena nebyla, podle zástupců finanční správy bude nyní věc předána oddělení, které má na starost správní trestání v oblasti evidence tržeb. Kavárna Bitcoin Coffee nadále trvá na tom, že EET nikdy nezavede.

Na 7. února pak zástupci Bitcoin Coffee i Paralelní Polis chystají v Holešovicích panelovou diskuzi z odborníky, kteří zodpoví dotazy na otázky: Proč je EET pro české podnikatele i obyvatele nezdravá, jaké kroky lze podniknout v případě, že ji podnikatelé nechtějí zavést a jaké právní aspekty mohou v souvislosti se svou činností řešit. Detailní informace zašleme týden před konáním akce.