Frontline SODERA nekompromisně analyzuje Bluetooth 5

Firmou AXONNET dodávané analyzátory „Frontline SODERA“ jsou nyní již plně vybavené na vývoj hardware a software pro Bluetooth 5. Uvnitř použité softwarově definované radio navíc znamená, že sniffer je otevřen i budoucím změnám specifikací, které probíhají prakticky nepřetržitě.

SODERA snímá všechny kanály Bluetooth Classic i všechny kanály Bluetooth Low Energy současně. V exkurzním režimu si vystačí jen s vnitřním akumulátorem a bez měřícího PC. Ideální pro mobilní testy ve vozidlech. Dešifrovací klíče spojení dostačuje zadat až po měření, k hodnocení lze mít celý průběh komunikace.

SODERA je vlajkovou lodí pro analýzu Bluetooth 5. Ke snímání, dešifrování, dekódování a zobrazování paketů poskytuje i přídavné expertní moduly, které provádějí vyšší úroveň hodnocení přenosu zvuku (Audio Expert System) i protokolů obecně (Protocol Expert System). Odhalovat takové chyby v užití mohl dosud jen lidský expert.

SODERA snímá pakety nejen ze vzduchu, ale současně může zachytávat data Bluetooth na rozhraní HCI řadiče, ať již formy UART nebo USB. U zařízení bez přístupného HCI pak může SODERA zaznamenávat logické signály z čipů na desce a zobrazovat je jako logický analyzátor, vždy vztaženě k paketům zjištěným ve vzduchu.

Kromě vlastního měření Bluetooth SODERA provádí i spektrální analýzu v pásmu 2.4 GHz ISM, čímž může zjistit stav a obsazenost kanálů jinými technologiemi, popř. jiné přítomné interference. S pomocí SODERA lze zjišťovat kvalitu výsledné komunikace jak v ryze laboratorních podmínkách, tak v prostředích rozmanitých druhů provozu. SODERA lze kombinovat i s analyzátorem „Frontline 802.11“ pro měření souběžné komunikace s Wi-Fi.

Vojtěch Kment, ředitel AXONNET, uvádí: „SODERA je analyzátor druhu »vše v jednom« pro nekompromisně kvalitní a rychlý vývoj. Bluetooth 5 představilo nejen řadu vylepšení pro dílčí účely, ale i zlomové čtyřnásobné zvýšení dosahu. Nově již Bluetooth nepokrývá pouze internet mých (nositelných) věcí, ale je použitelné pro obecný internet věcí. Těmi mohou být sensory aj. prvky v domácnostech, budovách, obchodech, vozidlech, v provozech vnitřních i venkovních. Vývojáři těží z  miliardové základny zařízení s Bluetooth, použitelných pro konzole i brány.“

O Frontline

Frontline je značka symbolizující vedoucího výrobce protokolových analyzátorů a testerů pro Bluetooth. Od roku 2016 se stala součástí a pobočkou amerického výrobce měřících zařízení Teledyne LeCroy, Inc., se kterým se nově soustřeďuje zejména na úplné pokrytí měření nasazení elektroniky v oblasti automotive.

O AXONNET

AXONNET spol. s r.o. je autorizovaný prodejce Frontline pro ČR od roku 1995. Na specializovaném trhu získal pro Frontline během let řádově desítky zákazníků působících v řadě různých odvětví: řídící technika, energetické rozvodné sítě, vývoj software, datová komunikace, telekomunikace i automotive.