Počet změn dodavatelů energií bude letos nejvyšší od roku 2013

Zájem domácností o změnu dodavatele elektřiny a plynu ženou nahoru mnohatisícové nedoplatky za loňskou topnou sezónu, lepší informovanost o možných úsporách, pozitivní zkušenosti z dřívějška i důvěra zákazníků ve stabilitu firem na trhu

Praha 13. prosince 2017 – Podle údajů internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz a statistik operátora trhu OTE změní v letošním roce dodavatele elektřiny a plynu nejvíce domácností za poslední čtyři roky. Důvody jsou podle analytiků Ušetřeno.cz vysoké nedoplatky za energie za loňskou topnou sezónu, lepší informovanost zákazníků o možnostech změny dodavatele i skutečných úsporách, kterých lze dosáhnout, pozitivní zkušenosti se z dřívějška a celková důvěra ve stabilitu firem na trhu energií.

Podle aktuálních propočtů změní za rok 2017 svého dodavatele celkem okolo 200 000 domácností, což je o 16 % více než v roce 2016. Dodavatele elektřiny změní přes 270 000 domácností, což představuje meziroční nárůst o 3 %. Vyšší než letošní počet změn uživatelů energií statistici zaznamenali naposledy v roce 2013.

„Rychlejší tempo růstu u plynu lze přičíst i faktu, že změnou dodavatele plynu běžná domácnost ušetří v průměru téměř 5 000 Kč za rok, zatímco změnou dodavatele elektřiny necelé 2 000 Kč,” říká Markéta Witoszová, energetická analytička internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

„Průměrná výše úspor se může podstatně lišit od konkrétní spotřeby dané domácnosti. Pokud domácnost například používá elektřinu i k vytápění, nejen ke svícení a ohřevu vody, náklady na spotřebu elektřiny výrazně vzrostou. Tím vzroste i výše možné úspory, které lze změnou dodavatele dosáhnout, a to i nad hranici 10 000 Kč ročně,” dodává říká Markéta Witoszová ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

Důležitou roli ve vyšším zájmu o změnu dodavatele energií v roce 2017 sehrály i vysoké nedoplatky domácností za energie kvůli loňské delší topné sezóně. Rekordně studený leden, ale i např. mrazy začátkem května, vytáhly z peněženek lidí často o několik tisíc korun navíc, než byli zvyklí z předchozích teplotně nadprůměrných zim.

Počet změn dodavatelů energií bude podle analytiků srovnávacího portálu Ušetřeno.cz růst i nadále. Významnou motivací pro změnu dodavatele bude mj. očekávané zdražení elektřiny a plynu v roce 2018.

Nové ceníky energií na 2018

Energetický regulační úřad (ERÚ) již ohlásil koncem listopadu výši regulované části cen energií a potvrdil zdražení u elektřiny i u plynu v řádu jednotek procent. U elektřiny však tvoří regulovaná část pouze přibližně polovinu z konečné ceny pro zákazníky, u plynu dokonce jen přibližně čtvrtinu. Zbytek ceny určují sami dodavatelé, takže se ceny po domácnosti mohou ještě výrazně posunout, a to pravděpodobně směrem nahoru.

„Kolik nás budou stát energie v roce 2018, by mělo být jasné na přelomu roku, až budou známy ceníky většiny dominantních i alternativních dodavatelů na trhu. V té chvíli již bude možné pro běžného zákazníka si pomocí internetových srovnávacích kalkulaček snadno spočítat přesné částky, které může přechodem k jinému dodavateli ušetřit,“ říká Markéta Witoszová, analytička internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

Fixace ceny se vyplatí

„Prudce rostoucí cena elektřiny na energetické burze se jistě dříve či později promítne i do cen dodavatelů. Také u plynu lze čekat spíše růst cen. Pokud chtějí domácnosti zabránit dalšímu zvyšování nákladů na energie v příštích letech, doporučujeme jim co nejdříve uzavřít smlouvy s fixní cenou na dobu určitou, obvykle na dva roky, dokud jsou ceny elektřiny i plynu stále ještě relativně nízké. Případné zdražení energií se jich pak nebude týkat,“ doporučuje Markéta Witoszová z internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

O společnosti:

Ušetřeno.cz (www.usetreno.cz) je největší nezávislý online srovnávač poskytovatelů služeb pro domácnost v ČR. Nabízí bezplatné porovnání produktů více než 100 společností z oblasti energetiky, telekomunikací, financí a pojištění. Pomáhá také našim zákazníkům se sjednáváním smluv od začátku až do konce a pravidelně přináší nejčerstvější informace o změnách na trhu a užitečné tipy, jak jednoduše snížit výdaje. Ušetřeno.cz působí na trhu od roku 2010. V současnosti má 150 zaměstnanců. Služeb Ušetřeno.cz dosud využilo už přes 2,2 milionu klientů. S naší pomocí uzavřeli přes 100 000 smluv a změnou dodavatele energií ušetřili 132 milionů korun.