Windows Server 2019 a Host-Telecom.com

/10. dubna 2018, Praha/ Microsoft oznámil, že Windows Server 2019 vydá v druhé polovině roku 2018. Náhled verze je již k dispozici členům programu Windows Insider Program. V průběhu vývoje Windows Server 2019 byl kladen důraz na oblasti hybridizace, bezpečnosti, na platformu pro aplikace a také na hyper-konvergovanou infrastrukturu.

Bezpečnost je jedna z nejcitlivějších oblastí každé infrastruktury, a tak fakt, že vývojáři Windows Server 2019 vylepšili o mechanismus chráněných virtuálních zařízení, který byl představen s verzí Windows Server 2016, je velmi povzbudivý.

Kromě zvýšení kontroly přístupu pro administrátory obsahuje nově funkce chráněného virtuálního zařízení i podporu virtuálních zařízení pracujících se systémem Linux. Možnosti VMConnect budou také rozšířeny o vylepšení procesu odstraňování chyb chráněných virtuálních zařízení se systémy Windows Server a Linux. A jako pomyslná třešnička na dortu k tomu všemu vývojáři ještě přidali funkci pro šifrované sítě, která na jedno kliknutí umožní administrátorovi chránit síťovou vrstvu mezi servery.

To rozhodně ale není na téma zabezpečení vše. Windows Server 2019 nás dále potěší představením funkcionality Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP), která kromě jiného poskytne proaktivní ochranu, bude detekovat útoky a najde oblasti možné zranitelnosti tzv. nultého dne. Funkcionalita umožní uživatelům získat přístup k monitorování jádra a paměti na základní úrovni, zlepší výkon i ochranu před neoprávněným přístupem a také aktivuje možnost odezvy směrem k serverům.

Zaměřením se na potřeby vývojářů aplikací, kteří modernizují své stávající aplikace pomocí kontejnerů, team autorů Windows Server plánuje zmenšit obraz kontejneru základny serverového jádra na třetinu dosavadní velikosti 5 GB, což zkrátí čas stahování o 72 %. Navíc, Windows Server 2019 bude obsahovat vylepšenou verzi Windows Subsystem pro Linux (WSL), aby pomohl uživatelům Linuxu přenést jejich skripty do Windows při použití průmyslových standardů jako OpenSSH, Curl a Tar. V neposlední řadě bude Windows Server 2019 obsahovat významné vylepšení pro práci s komponenty klastru Kubernetes.

Jeden z nejnovějších trendů současnosti v oblasti serverů je hyper-konvergovaná infrastruktura (HCI). Podle IDC trh HCI vyrostl v roce 2016 o 64 % a podle spol. Gartner dosáhne do roku 2019 5 mld. USD. Tento trend způsobuje především fakt, že uživatelé chápou hodnotu využívání serverů x86 s vysoce výkonnými lokálními disky zvládajícími jak požadované výpočetní úkoly, tak i službu úložišť. HCI navíc nabízí u takových řešení flexibilitu pro snadné škálování.  

Uživatelé hledající HCI řešení mohou stále využívat současnou stabilní verzi Windows Server 2016 na Host-Telecom.com equipment od Microsoftem certifikovaných obchodních zástupců, aby tak u HCI řešení dosáhli nejlepší poměr cena/výkon. Nicméně Windows Server 2019 poskytne navíc možnost škálovatelnosti, výkon a spolehlivost.

O společnosti Host-Telecom

Dodavatel hostingových služeb s portfoliem zákazníků v Evropě i v USA. S deseti lety zkušeností provozuje v České republice dvě datová centra – v Českých Budějovicích a  ve Veselí nad Lužnicí.        Třetí data centrum, jehož spuštění je plánováno na rok 2018, je nyní ve fázi výstavby. Host-Telecom nabízí svým klientům více než 400 racků s 16 800 jednotkami, napojených přímou optikou na hlavní IX body v Praze, Frankfurtu a Amsterdamu. Více na https://www.host-telecom.com/.