Obuvnická firma Prabos spustila první výrobu na Ukrajině

Slavičínská firma Prabos, která u nás patří mezi největší výrobce pracovní obuvi, nově působí se svojí výrobou také na Ukrajině. Ve městě Ilarionovo poblíž Dněpropetrovsku otevřela novou šicí dílnu, kde má být do konce srpna vyrobeno prvních 2 000 svršků. Za rok chce společnost dosáhnout měsíční produkce 5 000 svršků bot.

Společnost Prabos se zaměřuje především na pracovní a vojenskou obuv. Před nedávnem získala zakázku pro Armádu a Policii ČR v hodnotě 600 milionů a 100 milionů korun. V minulosti dodávala boty například také litevské armádě nebo německému Bundeswehru. Kvalitu této zavedené obuvnické značky si pochvalují také zaměstnanci firem jako například Panasonic, Samsung nebo ČEZ.

“Myslíme na budoucnost a rádi bychom včas předešli zbytečným komplikacím, kdy nebude na českém trhu dostatek šiček, bez kterých se výroba obuvi neobejde,” vysvětluje Jaroslav Palát, předseda představenstva obuvnické firmy Prabos.

V ukrajinské pobočce Prabosu je momentálně zaměstnáno 25 dělnic, které pracují na výrobě prvních 2000 svršků. Do budoucna se však bude počet šiček a vyrobených svršků zvyšovat.

Firma Prabos vstoupila letos v květnu na trh Start, který byl založený Burzou cenných papírů Praha. Pro investory je lákavá především díky vysoké dividendě a atraktivnímu ocenění. Současně firma působí také na české burze RM-Systém, kde akcie firmy za týden vzrostly o 8 %.

O společnosti Prabos

Společnost Prabos plus a.s. je výrobce obuvi s tradicí sahající až do roku 1860. Tehdy vznikla společnost Japis, která zpracovávala usně a po I. světové válce zahájila výrobu obuvi. Po znárodnění v roce 1948 přešla společnost Japis pod správu n.p. Baťa a následně byla v roce 1952 začleněna do n.p. Svit Gottwaldov. Teprve v roce 1991 se závod transformoval jako samostatná divize společnosti a.s. Svit Zlín. 1.1.1993 získala společnost právní subjektivitu pod názvem Prabos a.s. Slavičín, která se postupně transformovala na současnou Prabos plus a.s.

Dnes se společnost řadí v regionu CEE mezi přední výrobce pracovní obuvi pro průmyslové použití, obuvi pro vojenské, hasičské a policejní složky a také obuvi trekové, lovecké a outdoorové. Boty Prabos obouvají zaměstnanci předních českých výrobních společností, Armáda ČR, Makedonská policie či německý Bundeswehr. Firma dodává či dodávala své boty i pro armády Litvy, Švýcarska, Polska, Nizozemska nebo Velké Británie. Oblibu má značka také mezi českými myslivci. Obuv byla úspěšně testována v extrémních podmínkách českými egyptology či polárníky z Mendelovy polární stanice v Antarktidě.

Dle předběžné účetní uzávěrky dosáhla firma v roce 2017 tržeb přesahujících 330 milionů korun a zisku 42,5 milionu korun po zdanění, který meziročně vzrostl o 56 %.

Reklamy