Češi platí za mobilní tarify už o 73 % více, než je průměr cen v EU

V Brně, 4. dubna 2019 – Pátá cenová analýza spotřebitelského spolku Telefonující.cz ukázala, že současný průměrný rozdíl cen nejlevnějších mobilních tarifů ze všech čtyř měřených spotřebitelských skupin činí 73 %. Když spolek prováděl první cenovou analýzu v březnu 2017, české ceny proti evropským byli dražší „jen“ o 62 %.

Analytik spolku Telefonující.cz Jakub Kriš aktuální výsledky analýzy komentuje: “Během posledních dvou let došlo nejprve v roce 2017 mezi březnem a červnem k mírnému snížení rozdílu mezi EU  a ČR z 61 na 52 %. Následně začaly ceny v EU klesat podstatně rychleji, než v ČR, takže se postupně k letošnímu březnu rozdíl dostal na hrozivých 73 % v neprospěch českých spotřebitelů. Příčinou je postupné zlevňování cen v zemích EU, zejména pak razantní navyšování objemu dat v tarifech.”

Všechny čtyři zkoumané spotřebitelské skupiny dle pultových cen českých mobilních operátorů přeplatily v měsíci březnu, kdy byla analýza pořízena, o 50 až 88 % více, oproti pultovým cenám v zemích EU. Spotřebitelský spolek Telefonující.cz provedl v pořadí pátou cenovou analýzu, kdy srovnával pro každou ze čtyř typických spotřebitelských skupin v každé zemi EU cenově nejvýhodnější nabídku. Pak zprůměroval ceny těchto nejlevnějších nabídek ve zbytku EU a srovnal je pro každou spotřebitelskou skupinu s nejlevnějšími cenovými nabídkami síťových operátorů v České republice.

Cenové rozdíly pro jednotlivé typické spotřebitelské skupiny za březen 2019 jsou hrozivé:

  • Čtyřčlenná rodina zaplatí měsíčně o 1173 Kč více (o 73 % více), než v EU
  • Matka samoživitelka s jedním dítětem o 585 Kč více (o 88 % více)
  • Důchodce přeplatí za tarif o 166 Kč (o 50 %)
  • Pracující s vyšší spotřebou dat zaplatí o 443 Kč více za měsíc (o 70 %)

Spotřebitelská organizace Telefonující.cz opětovně konstatuje, že tarify českých síťových mobilních operátorů jsou oproti zbytku EU extrémně předražené. Volání a data jsou dnes v České republice ve srovnání se zbytkem Unie tou nejdražší komoditou, za kterou čeští spotřebitelé platí. Spolek Telefonující.cz oligopolní cenové jednání českých síťových operátorů kritizuje, neboť podle jeho názoru neférově vysoké cenové rozdíly brání rozvoji digitální ekonomiky a u části české populace jsou jednou z příčin chudoby.

Letos v únoru vyzval spolek Telefonující.cz premiéra Babiše a ministryni průmyslu Novákovou, aby prosadili zrušení dvouletých úvazků a připravili aukci volných kmitočtů s přednostním právem čtvrtého operátora (viz: http://www.telefonujici.cz/aktualne/24/sdruzeni-klientu-mobilnich-operatoru-telefonujici-cz-vyzyva-ministryni-novakovou-zruste-dvoulete-uvazky.html). Jedině přivedení konkurence a odstranění zbytečných obchodních překážek, spolu s důsledným uplatňováním zákonné regulace, může operátory přimět ke snížení cen na běžnou tržní hladinu. Premiér Andrej Babiš o týden později veřejně aukci kmitočtů přislíbil, včetně snahy přivést do ČR čtvrtého operátora. Zrušení úvazků je již v legislativním procesu.

Cenová analýza za 3/2019 se zdrojovými zde daty ke stažení.

O spotřebitelské organizaci Telefonující.cz

Telefonující.cz se snaží o zlepšení postavení českých spotřebitelů, tedy fyzických nepodnikajících osob, vůči mobilním operátorům a o snížení cen mobilních služeb těmto koncovým zákazníkům na úroveň alespoň obvyklou v jiných zemích Evropské unie. Další informace najdete na www.telefonujici.cz.