Návrh senátora Větrovského zdraží lidem TV a oddálí možnost zlevnění mobilních tarifů

Brno, 19. července 2017 – Senát dnes bude projednávat vládní návrh novely zákona o elektronických komunikacích. Senátor Jaroslav Větrovský úspěšně navrhl prostřednictvím ústavně-právního výboru pozměňovací návrhy, které se do značné míry shodují s návrhy lobby satelitních poskytovatelů placených televizních programů. Pokud by se s nimi zákonodárci ztotožní, občané České republiky hned dvakrát negativně pocítí jejich dopady ve svých peněženkách. Za prvné by se oddálila šance na zlevnění mobilních tarifů – senátor Větrovský totiž nesmyslně navrhuje o skoro rok a půl posunout převod vysílacích frekvencí a tedy i příchod čtvrtého síťového mobilního operátora. A za druhé by miliony občanů přišly v budoucnu o bezplatný příjem televizního signálu, takže pokud by lidé dále chtěli sledovat dosud bezplatně šířenou TV, museli by si zaplatit programy u někoho ze satelitních poskytovatelů televize.

Spotřebitelský spolek Telefonující.cz včera vyzval dopisem všechny senátory, aby dali vládnímu návrhu zákona zelenou, neboť je kvalitní a lidem přináší do budoucna jasnou šanci na zlevnění neférově drahých mobilních tarifů.
Ačkoliv návrhy senátora Jaroslava Větrovského jsou sepsány nejspíše v dobré víře, vrácení návrhu novely zákona do sněmovny znamená obrovské riziko, že se pro projednání nepodaří získat potřebný 101 hlas. A také zcela reálně hrozí, že se jej nepodaří projedat vůbec, protože bude příležitost již pouze na jediné poslední předvolební schůzi sněmovny. Na ní bude kvůli probíhající horké fázi volební kampaně velmi nízká účast. A také hrozí obstrukce ze strany poslanců vůči některému z jiných zákonů, které však zablokují i projednávání další legislativy, nebo se prostě „jen“ zákon nestihne projednat, jako se to stává i jindy na posledních schůzích sněmovny před volbami.
Ve výzvě adresované senátorkám a senátorům předsednictvo spolku Telefonující.cz uvedlo, že „pokud novela zákona nebude přijata, bude to mít pro běžné občany České republiky dvojí silné negativní důsledky:
1) Dojde k odložení možnosti příchodu čtvrtého mobilního operátora, od kterého si konečně slibujeme průnik konkurence na český oligopolní mobilní trh. Spotřebitelé v celé České republice přitom měsíčně platí mobilním operátorům oproti stále většímu počtu zemí Evropské unie zbytečně mnohem více, než by museli, pokud by zde byla plná konkurence.
2) Až skoro polovina obyvatel České republiky přijde o bezplatně šířený TV signál. Toto nahrává poskytovatelům příjmu satelitního vysílání, který je však placený. Ti na nepřijetí novely vydělají a část obyvatel České republiky tak bude postavena před volbu – buď přijde o bezplatný televizní signál, nebo si jej bude muset zaplatit.“
Předseda spolku Telefonující.cz Svatopluk Bartík k tomu říká: V České republice neexistuje předraženější komodita, než jsou tarify našich mobilních operátorů. Senátoři dnes mají šanci dát lidem do budoucna solidní naději na zlevnění v důsledku uvolnění frekvencí pro čtvrtého operátora, pokud schválí novelu zákona, který jim poslali koncem května poslanci.“