Bota připojená do internetu? Neurologický Hackathon oznámil vítězný projekt na pomoc pacientům s roztroušenou sklerózou

O víkendu se v Praze utkalo 17 mezinárodní týmů na akci Neurological Hackathon, aby pomohli pacientům trpícím roztroušenou sklerózou. Vítězem 24hodinového klání se stal projekt NovaSol týmu Data Gardeners, který představil způsob, jak zajistit průběžnou diagnózu chůze pacientů s roztroušenou sklerózou s pomocí senzoru ve vložce boty a mobilní aplikace. Vítězný projekt získal odměnu 100 000 Kč. 

Ve dnech 25. až 27. října se v pražském coworkingovém prostoru HubHub v Paláci ARA potkalo více než 70 hackerů ze 14 zemí světa na prvním ročníku soutěže Neurological Hackathon Prague. Cílem inovativního maratonu bylo najít řešení na 4 výzvy, které trápí pacienty trpící roztroušenou sklerózou. 

Ze sedmnácti soutěžících týmů porota tvořená mentory a organizátory vybrala projekt s názvem NovaSol pětičlenného týmu Data Gardeners. „Náš projekt se zaměřuje na jeden z častých symptomů roztroušené sklerózy – změny chůze. V současné době je k tomuto účelu k dispozici jen málo diagnostických nástrojů, které lze použít jen v prostředí specializovaného pracoviště. Navrhli jsme diskrétní samonabíjecí senzor, který je umístěný ve vložce boty a je propojený s mobilní aplikací. Přesně měří parametry chůze a data nasbíraná za dlouhou dobu může pacient snadno sdílet s lékařem, který díky tomu může lépe může sledovat progres nemoci i účinky medikace,“ říká Vojtěch Nedvěd z vítězného týmu Data Gardeners.

„Na projektu NovaSol si nejvíce ceníme toho, že se jedná o řešení, které by snadno mohlo být využitelné v běžné praxi. Z toho důvodu plánujeme také následné setkání vítězného týmu Data Gardeners se zástupci pacientské organizace a potenciálním investorem,“ říká Tomáš Moravec, šéf komunikace společnosti Novartis, která neurologický hackathon vyhlašuje. 

Inovační maraton trval 24 hodin a skončil vyhlášením vítězů v neděli 27. října 2019 po 16. hodině. Hackeři, z nich nejmladším bylo 13 let, společně hledali řešení na čtyři problémy, s kterými se pacienti s roztroušenou sklerózou potýkají. Vytvářeli zařízení a software, které dokáží povzbuzovat pacienty, detekovat úrovně stresu a únavy, navrhnout domácí rehabilitační zařízení pro masáž těla a zařízení pro diagnostiku a monitorování stavu pacientů. 

Porota ocenila tyto vítězné projekty: 

  1. místo: NovaSol (tým Data Gardeners) – senzor chůze v podrážce boty spojený s mobilní aplikací,
  2. místo: Consistent Video Walk Diagnosis (tým Fluffy Capybara) – nástroj pro analýzu pohybu pacienta s pomocí domácí webové kamery,
  3. místo: Bridge (tým No Name) – webová aplikace, která umožňuje lékařům na dálku sledovat cvičební režim pacientů.

 „Šlo o první hackaton na téma roztroušené sklerózy v Evropě,“ říká organizátor akce Tomáš Studeník.  „Atmosféra byla skvělá a bylo vidět, že hackeři sem přijeli proto, aby skutečně pomohli pacientům – na oplátku se mnozí z nich poprvé dozvěděli spoustu informací o této nemoci. Pro odborníky z farmaceutického průmyslu byl zase nesmírně zajímavý pohled z druhé strany z pohledu datových expertů a inovátorů. Mnoho představených prototypů bylo dotažených do fáze, že by se velmi brzy daly skutečně použít.“

Další hackathon na podobné zdravotnické téma se uskuteční v Praze ve dnech 22. až 24. listopadu 2019. 

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je závažné neurologické onemocnění, kterým podle studií trpí v České republice 15 až 18 tisíc lidí a postihuje nejčastěji ženy ve věku 20-40 let. Nemoc přináší pacientům mnoho každodenních útrap a pokud se neléčí, způsobuje u většiny z nich v průběhu 10-20 let závažnou invaliditu.

Reference: 

 

  • Rosati G. The prevalence of multiple sclerosis in the world: an update. Neurol Sci. 2001 Apr;22(2):117-39

 

Co je hackathon?

Hackathon je jednodenní nebo dvoudenní akce, na které skupina programátorů, grafiků, analytiků, kreativců postaví prototyp řešení výzev moderní doby. Při práci účastníkům pomáhají odborní mentoři, data z veřejné a soukromé sféry, pizza, energetické nápoje a rychlý internet. 

O společnosti Novartis

Novartis mění budoucnost medicíny s cílem zlepšit a prodloužit lidský život. Jako vedoucí globální farmaceutická společnost používá inovativní vědecké postupy a digitální technologie k vytváření nových způsobů léčby v oblastech, kde je největší společenská potřeba. Opakovaně se řadí mezi společnosti, které do výzkumu a vývoje investují nejvíce prostředků. Produkty společnosti Novartis mění životy více než 750 milionů pacientů po celém světě. Stále hledá způsoby, jak rozšířit  přístup k našim lékům těm, kteří je potřebují. Globálně zaměstnává přes 105 tisíc lidí 140 národností. Více informací najdete na www.novartis.cz

O CEE Hacks

CEE Hacks je organizátorem globálních hackathonů – inovátorských maratonů v programování trvajících 24 nebo 48 hodin. CEE Hacks již uspořádal více než 10 hackathonů v průmyslových odvětvích, jako jsou zdravotnictví, mobilita, energie, internet věcí a také v sociálních inovacích. CEE Hacks organizoval hackathony pro společnosti jako ŠKODA AUTO DigiLab, Siemens, ČEZ, Plzeňský Prazdroj, PENTA Investments, Visegradský fond a mnoho dalších. Naše minulé události si můžete prohlédnout zde: https://www.ceehacks.com/past-events