Budoucnost zdravotnictví je tu. Izraelští inovátoři se setkají se svými českými protějšky

Na konferenci v Olomouci se představí špičková izraelská medicínská technologie. Mimo jiné jedinečné zařízení nahrazující zrak pomocí umělé inteligence.

Praha, 31. října 2019 – Ve středu 6. listopadu se v olomouckém BEA campusu koná Česko-izraelský inovační den. Konference spolupořádaná Olomouckým klastrem inovací a Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou bude věnovaná elektronickému zdravotnictví a medicínským technologiím. Na akci se setkají zástupci stovek firem a poskytovatelů lékařské péče z obou zemí, aby navázali kontakty a spolupráci. Mezi zúčastněnými inovátory se jistě neztratí OrCam Technologies, pionýr na poli nositelných asistenčních zařízení pro zrakově postižené.

Během konference bude k vyzkoušení OrCam MyEye 2, přelomové zařízení nahrazující zrak za pomoci umělé inteligence. Zástupce společnosti OrCam navíc vystoupí na jednom z odpoledních panelů zaměřeném na přínos nových technologií pro tělesně postižené. Přístroj o rozměru prstu je totiž mimořádně efektivním pomocníkem pro nevidomé a lidi se zbytky zraku. Přečte jakýkoliv tištěný text, tedy noviny, menu v restauraci, obrazovku počítače i displej telefonu. OrCam MyEye 2 navíc rozpoznává obličeje, barvy či bankovky, a podle čárových kódů také výrobky v obchodě.

Zařízení OrCam MyEye 2 pracuje offline, bez nutnosti být připojeno k internetu. Předávání zachycených vizuálních informací formou hlasového výstupu tedy probíhá v reálném čase, navíc je zaručena bezpečnost dat. Jedinečný přístroj kromě českého jazyka ovládá také angličtinu a němčinu, a posbíral dlouhou řadu ocenění, mimo jiné na největším světovém veletrhu spotřební elektroniky CES.

„Úspěch OrCamu je příběhem izraelské společnosti, která zlepšuje životy lidí prostřednictvím svojí mimořádné technologie umělé inteligence. Dovoluje zrakově postiženým samostatně zvládat každodenní úkoly,“ říká Jeho Excelence Daniel Meron, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Státu Izrael v České republice. „Česko-izraelský inovační den představuje skvělou příležitost představit OrCam širší veřejnosti tak, aby více lidí v České republice mohlo těžit z tohoto inovativního přístroje.“

„Technologie zvyšují kvalitu našich životů měrou, kterou jsme si ještě před pouhým desetiletím stěží dokázali představit. To rozhodně platí na poli zdravotní péče, a asistenčních pomůcek zejména,” vysvětluje Martin Říha ze společnosti Sagitta, zástupce OrCamu na českém trhu. „Přístroje jako OrCam MyEye 2 dávají lidem se zdravotním postižením především větší nezávislost.

V České republice je OrCam MyEye 2 k dispozici přes distributora Sagitta, jehož prostřednictvím také lze domluvit předvedení přístroje. 

# # #

O OrCam Technologies: OrCam zabudoval technologii umělého vidění do nositelného zařízení, které zlepšuje kvalitu života nevidomých a slabozrakých osob a zvyšuje míru jejich soběstačnosti. Své využití najde i u lidí, kteří mají problémy se čtením, včetně dyslexie nebo zrakové únavy. Izraelskou společnost OrCam založili v roce 2010 profesor Amnon Shashua a Ziv Aviram, spoluzakladatelé společnosti Mobileye, která vyvíjí inovace pro automatické řízení automobilů a v roce 2017 ji odkoupila společnost Intel Corp. za 15,3 miliard dolarů.

Více informací najdete na  www.orcameye.cz či YouTube, a můžete nás sledovat na sociálních sítích Facebook a Twitter.