Výzkum ukázal, že lidé se zrakovým postižením spoléhají při cestování na asistenční technologie

Praha, 3. září 2020 – Právě skončená prázdninová sezona znamenala častější přesuny také pro lidi se zrakovým postižením. Kratší cesty v rámci ČR, například za příbuznými, zvládají zpravidla sami. Výzkum společnosti OrCam Technologies, lídra v oblasti nositelné asistenční technologie na bázi umělé inteligence (AI), se zaměřil na překážky, s nimiž se slabozrací a nevidomí lidé na cestách běžně setkávají. O své zkušenosti se podělila i Ráchel Skleničková, nevidomá pianistka a zpěvačka, která používá přelomové asistenční zařízení OrCam MyEye. To pomáhá desítkám tisíc uživatelů, v 25 jazycích a v 50 zemích světa.

„Obvykle se jednou za měsíc nebo za dva vydávám sama na cestu kvůli koncertu, buď po České republice, nebo do Německa. Jedna z výzev, které přitom musím čelit, je najít správné nástupiště na vlakovém nebo autobusovém nádraží,“ říká Ráchel Skleničková, momentálně studující na Akademii múzických umění, která má za sebou vystoupení na Pražském jaru a dalších prestižních festivalech klasické hudby. „Stále je tu spousta věcí, které by se mohly – a hlavně měly – ve veřejném prostoru zlepšit, aby byl pohyb a cestování pro komunitu lidí se zrakovým postižením snadnější.“ Pokrok nicméně nastává, a to konkrétně v oblasti vývoje efektivních technologických řešení.

Přibližně čtyři z pěti respondentů průzkumu OrCam se domnívají, že veřejná infrastruktura pro zrakově postižené potřebuje další zlepšení. A zatímco 45 % dotázaných se primárně spoléhá na bílou hůl jako na prostředek orientace a mobility a 10 % na vodicího psa, 35 % respondentů označilo za nejdůležitější nástroj usnadňující pohyb elektronická zařízení nebo mobilní aplikace.

„Díky intenzivnímu výzkumu a vývoji s ohledem na snadný a ničím nerušený uživatelský zážitek se podařilo mnoho funkcí integrovat do malého a lehkého zařízení OrCam MyEye. Tato pokročilá pomůcka umí číst tištěný text z jakéhokoli povrchu, rozpoznává tváře a sděluje jejich přiřazená jména, identifikuje bankovky a barvy
a pomocí čárových kódů rozpoznává výrobky,“ vysvětluje Jan Cejthamr, zástupce společnosti OrCam Technologies na českém trhu. „Ještě v tomto roce uvedeme na český trh další pokročilou verzi OrCam MyEye. S novými funkcemi bude zařízení schopno rozpoznat dveře, schody a objekty v bezprostředním okolí, což uživateli přinese ještě větší nezávislost.“

S Janem Cejthamrem, manažerem OrCam pro Českou republiku, je možné domluvit si osobní schůzku a seznámit se s českou verzí zařízení OrCam MyEye osobně.

OrCam Technologies je lídr na poli osobní nositelné technologie založené na umělé inteligenci (AI). Společnost založili v roce 2010 profesor Amnon Shashua a Ziv Aviram, spoluzakladatelé společnosti Mobileye (dnes součást společnosti Intel), světové jedničky v systémech zabraňování kolizím a inovátora v oboru autonomního řízení automobilů. Inspirován vývojem přelomové technologie umělého vidění pro bezpečnější provoz automobilů, OrCam využívá počítačové vidění založené na AI ke zvyšování nezávislosti zrakově či sluchově postižených, lidí s poruchou schopnosti číst a dalších skupin. Vlajkovou lodí společnosti je OrCam MyEye 2, asistenční zařízení, které se dostalo na seznam nejlepších inovací loňského roku TIME Best Inventions of 2019.

Bezdrátová a lehká technologie o velikosti prstu je řízena umělou inteligencí. Diskrétně předčítá tištěný a digitální text, z jakéhokoli povrchu a v reálném čase. Okamžitě tak umožňuje číst si noviny, knihy, text na obrazovkách, jídelní lístky, etikety na produktech v supermarketech nebo nápisy na ulicích. Mezi další funkce OrCam MyEye patří okamžité rozpoznávání tváří a identifikace spotřebních výrobků, barev a bankovek.

OrCam MyEye váží 22,5 gramu se pomocí magnetů se připevňuje na rám brýlí. Zařízení navrhli špičkoví experti z oblasti počítačového vidění a strojového učení tak, aby bylo intuitivní a pro lidi se zrakovým postižením snadno použitelné. Tato pomůcka je jedinou nositelnou technologií, která se aktivuje intuitivním ukazovacím gestem nebo sledováním pohledu svého nositele. Proto je možné mít i při jejím používání volné ruce, bez nutnosti držet chytrý telefon nebo mít signál Wi-Fi, a vést tak zvukovou komunikaci v reálném čase se zajištěnou ochranou osobních údajů.

Více informací najdete na  www.orcam.com či YouTube, a můžete nás sledovat na sociálních sítích Facebook a Twitter.