Devět z deseti Čechů by navzdory koronaviru pomohlo zdravotně postiženým v tísni

Praha, 9. června 2020 – Většina Čechů má pochopení pro nesnáze, které zdravotnická krize způsobila zdravotně postiženým, a to zejména těm se zrakovým handicapem. Ukázala to studie, kterou na přelomu dubna a května provedla společnost NMS Market Research. 53 % respondentů souhlasí s tím, že by lidé se zdravotním postižením měli mít prioritu při distribuci ochranných prostředků a poskytování veřejných služeb. Pouze 7 % dotázaných nepovažuje taková opatření za nezbytná.

Průzkum byl provedený jménem společnosti OrCam Technologies, což je výrobce nejmodernější nositelné asistenční technologie pro lidi se zrakovým postižením. Průkopnické zařízení OrCam MyEye 2 řízené umělou inteligencí se magneticky připojuje na rám brýlí a pomáhá zrakově postiženým lépe vnímat vizuální stránku okolního světa.

OrCam MyEye 2, lehké zařízení o váze 22,5 gramu, je velké asi jako prst. Okamžitě umí přečíst tištěný text z jakéhokoli povrchu či z obrazovky. Dokáže si zapamatovat tváře a oznamovat jejich přiřazená jména, identifikuje bankovky, barvy a produkty na základě čárových kódů. Průkopnická technologie diskrétně sděluje vizuální informace hlasovým hands-free výstupem, bez nutnosti smartphonu nebo Wi-fi připojení, a tak zajišťuje zvukovou komunikaci v reálném čase a data zachovává v soukromí.

Podle dalších výsledků průzkumu si tři z pěti Čechů myslí, že krizi měli zrakově handicapovaní trávit ve společnosti vidoucích členů rodiny nebo přátel. Třetina si myslí, že měli zůstat doma, i když žijí sami, a 6 procent by doporučilo nevidomým pobývat ve zdravotnickém zařízení nebo v jiné skupinové izolaci.

„To, že by 88 % dotázaných pomohlo zrakově postiženým osobám i navzdory viru, je skvělá zpráva. Pouze tři procenta respondentů by pomoc rozhodně nenabídla kvůli strachu z nemoci COVID-19,“ říká Irie Melzer, Director of Business Development pro střední a východní Evropu ze společnosti OrCam Technologies. „Z mého hlediska se potvrdila velká míra solidarity, která v České republice převládá. Země má ostatně také vysoce rozvinutý systém podpory osob se zdravotním postižením.“

Českou verzi nositelného zařízení OrCam MyEye 2 již nevidomí a slabozrací lidé používají, a tak mají možnost být úspěšnější a samostatnější při studiu, práci i při každodenních činnostech. Osobní ukázku OrCam MyEye 2 si lze domluvit se společností Sagitta, distributorem zařízení v České republice.

OrCam Technologies je lídr na poli osobní nositelné technologie založené na umělé inteligenci (AI). Společnost založili v roce 2010 profesor Amnon Shashua a Ziv Aviram, spoluzakladatelé společnosti Mobileye (dnes součást společnosti Intel), světové jedničky v systémech zabraňování kolizím a inovátora v oboru autonomního řízení automobilů. Inspirován vývojem přelomové technologie umělého vidění pro bezpečnější provoz automobilů, OrCam využívá počítačové vidění založené na AI ke zvyšování nezávislosti zrakově či sluchově postižených, lidí s poruchou schopnosti číst a dalších skupin. Vlajkovou lodí společnosti je OrCam MyEye 2, asistenční zařízení, které se dostalo na seznam nejlepších inovací loňského roku TIME Best Inventions of 2019.

Více informací najdete na  www.orcam.com či YouTube, a můžete nás sledovat na sociálních sítích Facebook a Twitter.