Tradiční řemesla pohlcuje digitalizace. Lidé více objednávají topenáře online, ukazuje trojnásobný meziroční růst firmy Topíte.cz

Praha 29. ledna – Zájem o objednávání topenářských služeb přes internet raketově roste. Ukazují to loňské výsledky firmy Topíte.cz, která spojuje poctivý přístup k tradičnímu řemeslu s moderními technologiemi a umožňuje hladkou komunikaci s topenáři online. Česká firma za poslední rok vyrostla třikrát – a to jak v počtu zakázek, tak v zájmu ze strany veřejnosti. Polepšila si také personálně a získala investici 20 milionů korun od VC fondů Enern a Presto Ventures (dříve Bohemia Venture Capital), která pomůže k plánovanému posílení působení firmy na Moravě a k vývoji mobilní aplikace.

Topíte.cz vyvíjí systém, který celý proces objednávání topenářských služeb podstatně zjednodušuje a pomocí svého online řešení nabízí také zákazníkům jednoduché, přehledné a rychlé jednání s topenáři. Pomáhá zároveň i samotným topenářům, kteří se tak mohou věnovat pouze svému řemeslu místo toho, aby řešili nabídky, poptávky nebo třeba účetnictví.

Zatímco roce 2018 firma Topíte.cz uzavřela smlouvy ve výši 6 milionů Kč, za loňský rok už to byl téměř trojnásobek (16 milionů Kč). Počet jejích zakázek vyrostl o 132 procent, vzrůstající poptávku ze strany veřejnosti dokazuje i počet zájemců o službu – v roce 2018 jich bylo 272, v roce 2019 už 3 642. Pro rok 2020 jsou plány uzavřít smlouvy v hodnotě 50–60 milionů, provést 300 úspěšných instalací a zvýšit počet zájemců o službu na 10 tisíc.

„Je patrné, že jsme s naším produktem přišli na trh v pravý čas. Jak vyplynulo z našeho nedávného průzkumu na vzorku 163 českých registrovaných firem a živnostníků napříč republikou, v Česku na e-mail zareaguje jen každý pátý topenář a nabídku pošle jen každý šestnáctý. V této situaci bylo skutečně načase přijít s nějakým efektivním řešením, které lidem umožní snazší možnost objednání topenářských služeb,“ vysvětluje si úspěchy firmy Daniel Helcl, spoluzakladatel a CEO Topíte.cz. „Počítáme, že v roce 2020 budeme ve vzestupném trendu z loňského roku pokračovat. Rádi bychom rozšířili oblast působení po celé republice včetně Moravy, kde jsme dosud neměli tak silný tým. Prioritou je také vylepšování aplikace, se kterou plánujeme dovést proces objednávání topenářských služeb k dokonalosti,“ přibližuje plány pro následující rok Helcl.

Noví zaměstnanci, lepší aplikace

Česká firma se rozrostla i v počtu zaměstnanců. V lednu 2018 jich bylo 12, o rok později už 41. Vznikly také další montážní týmy, z původních dvou se jich stalo pět a doplnili je ještě tři specialisté. Topíte.cz tak posílo svoji pozici největší topenářské firmy pro rezidentní klientelu u nás.

V listopadu 2019 přišla také zásadní finanční injekce, přičemž investici 20 milionů korun poskytly rovným dílem fondy Enern a Presto Ventures. Ty mají v první řadě sloužit k vybudování mobilní aplikace, která primárně pomůže interním procesům ve firmě. Stávající systém objednávek přes web sice funguje dobře, ale chceme jej pokud možno co nejvíce zefektivnit. Nová aplikace umožní strukturovanější přehled o prováděných pracích pro servisní techniky i zákazníky, značně urychlí a usnadní předávání důležitých informací. Díky tomu se nám podaří řemeslo opravdu digitalizovat,“ upřesňuje CTO Topíte.cz Josef Šíma. 

Více o Topíte.cz

Topíte.cz je topenářská firma, která jako první v Česku spojila poctivý přístup k tradičnímu řemeslu s moderními technologiemi. V roce 2018 ji založili dva zaběhnutí topenáři Karel Náprstek a Jiří Švéda spolu s Danielem Helclem, který zde dnes působí jako CEO. Už dnes je Topíte.cz největší topenářskou firmou v Česku se specializací na instalace a servis tepelných zdrojů, klimatizací a rekuperací, svým zákazníkům pomáhá také se získáváním dotací na vytápění. Propojením řemesla s moderními digitálními technologiemi zasazuje Topíte.cz topenářství do kontextu 21. století – novým i zkušeným topenářům vrací hrdost na obor, ve kterém působí, a zákazníkům umožňuje objednávat topenářské služby stejně snadno jako nákup s dovozem domů nebo odvoz na letiště.