Většina Čechů se bojí hackerů a nezákonného používání jejich osobních údajů

Den bezpečnějšího internetu, který připadá na 11. února, si klade za cíl zvýšit povědomí o vznikajících online problémech a poučit uživatele o tom, jak s nimi zacházet.

 • Podvod, ztráta citlivých dat, škodlivý obsah a nenávistné řeči jsou jen některé z hrozeb, které nás čekají online.
 • 92% Čechů se obává, že jsou jejich údaje používány nelegálně, a 62% se strachuje, že by jejich osobní finanční informace mohly skončit v rukou hackerů.

Zabezpečení našich dat

Bez ohledu na to, jak čeští uživatelé internetu využívají web – hledáním informací o počasí, používáním e-mailu nebo trávením času na sociálních sítích – nechávají všude po sobě digitální stopu. Podle Eurostatu tráví 97% Čechů ve věku 16–24 let čas na sociálních sítích, čímž z něj dělají nepostradatelnou součást jejich života. Pouze 27% Čechů se však domnívá, že jejich osobní údaje jsou na sociálních sítích v bezpečí. Až 92% Čechů se obává, že jsou jejich údaje používány nelegálně. Terčem kyberzločinců jsou i děti, protože počet kybernetických útoků na ně v roce 2019 vzrostl na téměř 40%.

Téměř dvě třetiny (62%) Čechů se bojí, že jejich osobní finanční informace mohou skončit v rukou hackerů. Online platby vyžadují zvláštní pozornost, pokud jde o ochranu soukromí a osobních údajů uživatelů, protože 65% Čechů nakupuje online a sdílí tak citlivé informace o jejich platebních kartách.

Ochrana dat už je základem elektronického obchodování, a proto je tak důležité zvolit služby, které zaručují, že informace, jako číslo vaší kreditní karty, jsou zcela bezpečné,” zdůrazňuje generální manažer PayPal pro střední a východní Evropu Marcin Glogowski. “Tato potřeba je zřejmá zejména u nákupů na mobilních zařízeních. Podle průzkumu mCommerce Index PayPal už tři čtvrtiny zákazníků na celém světě nakupují online, ale více než polovina z nich má obavy o bezpečnost těchto transakcí.

Jména a příjmení, hesla pro přístup k e-mailovým adresám a osobní finanční údaje by měly být chráněny před adresováním do nesprávných rukou. A výběr správného způsobu platby v internetovém obchodě má velký význam pro ochranu údajů kupujícího.

Problémem je také hate speech

Pokusy o phishing citlivých dat nejsou jedinými hrozbami, s nimiž se můžeme setkat online. Další nebezpečí zahrnují kontakt s nevhodnými materiály na internetu. Závažné je, že se děti stávají oběťmi škodlivého obsahu zveřejňovaného na webu. Nejčastější formou kyberšikany v České republice bylo zasílání hanlivých zpráv. Tuto zkušenost má 82% obětí online agrese. 29% dětí ve věku 9 – 17 let vidělo nevhodné motivy na internetu nejméně každý měsíc nebo častěji. Hate speech je další rostoucí hrozbou.

Jako PayPal nechceme podporovat lidi a organizace, které šíří nenávistné projevy nebo propagují agresi,” zdůrazňuje Marcin Glogowski. “Proto podnikáme určité kroky vůči těm, kteří volají po nenávisti, a podporujeme ty, kteří chtějí společně s námi vytvořit bezpečný prostor pro všechny na internetu.

Jak bezpečněji používat internet?

 1. Zabezpečení webových stránek
 2. Zkontrolujte správnost webové adresy, zejména pokud používáte přesměrování odkazů. Přihlašovací stránka by měla začínat „https“.
 3. Při výběru metody připojení vždy používejte možnost šifrovanou protokolem SSL.
 4. Pokud si nejste jisti bezpečností odkazů přijatých v e-mailech, nepoužívejte takové přesměrování a přejděte na web, který potřebujete, pomocí prohlížeče.
 5. Zabezpečení osobních údajů
 6. Nainstalujte antivirový software – pomůže vám vyhnout se základním hrozbám upozorněním na podezřelé weby nebo nebezpečné soubory.
 7. Nepoužívejte veřejné nezabezpečené sítě Wi-Fi.
 8. Omezte sdílení svých fotografií a soukromých informací na webu na minimum.
 9. Bezpečnost při nakupování
 10. Zkontrolujte údaje o e-shopu a jeho předpisy, podívejte se na recenze o prodejci v síti, přečtěte si podrobnosti o programu ochrany kupujícího.
 11. Vyberte pouze důvěryhodného operátora plateb. Způsob platby, jako je PayPal, vám umožňuje platit na mnoha místech v síti a zároveň zaručuje bezpečnost transakcí.
 12. Udržujte hesla silná a tajná.

***

O společnosti PayPal:

PayPal zůstává v čele revoluce digitálních plateb více než 20 let. Díky využití technologie se finanční služby a obchod staly pohodlnějšími, dostupnějšími a bezpečnějšími. Platforma PayPal tak umožňuje více než 300 milionům spotřebitelů a obchodníků na více než 200 trzích, aby se připojili a prosperovali v globální ekonomice. Pro více informací navštivte www.paypal.com