Jedinečná asistenční zařízení budou pomáhat českým zrakově postiženým při ochraně před koronavirem

Praha, 4. května 2020 – Každodenní komplikace způsobené probíhající zdravotnickou krizí doléhají ještě větší měrou na ty, kteří trpí zdravotním postižením. OrCam Technologies je výrobce vysoce efektivního a inovativního nositelného zařízení pro zrakově postižené, přístroje OrCam MyEye 2 založeného na umělé inteligenci. Prostřednictvím soutěže na Facebooku dá společnost českým zrakově postiženým k dispozici čtyři zařízení OrCam MyEye 2, z nichž každé má hodnotu 130 tisíc korun. Tři z nich budou zapůjčeny po dobu 30 dní, a čtvrté bude šťastnému výherci darováno. 

Přístroj vybavený chytrou kamerou a malým reproduktorem je lehoučký a velký jako lidský prst. V reálném čase přečte tištěný či digitální text z jakéhokoliv povrchu, pamatuje si obličeje a k nim přiřazená jména, a rozpoznává bankovky, barvy i výrobky na základě čárového kódu. Zařízení OrCam MyEye 2 lze ovládat hlasem a nositeli našeptává informace přímo do ucha. Zrakově postižený tedy pro čtení textů nemusí používat telefon ani nepotřebuje připojení k wi-fi, což přispívá k ochraně osobních údajů uživatele.

Tyto schopnosti přístroje přinášejí zrakově postiženým bezprecedentní míru nezávislosti, což je mimořádně důležité právě v této náročné době. Proto OrCam Technologies také prodloužila zápůjčku OrCam MyEye 2, která byla pětici zrakově postižených umožněna v rámci lékařského výzkumného projektu prováděného v Praze. Ačkoliv měla být první část studie ukončena v první polovině března, nemusí zapůjčené zařízení současní uživatelé zatím navracet

„Člověk se zrakovým postižením například nezaznamená ceduli na dveřích oznamující dočasné uzavření instituce či zařízení. OrCam MyEye 2 takový text rozpozná a okamžitě jej svému nositeli přečte. Na rozdíl od čtecí aplikace v telefonu nemusí jeho uživatel brát do ruky mobil a případně se i dotýkat plochy, na které je text zaznamenán, což snižuje riziko nákazy koronavirem,“ vysvětluje Irie Meltzer, Director of Business Development pro střední a východní Evropu ve společnosti OrCam Technologies. „Naší misí je, zvyšovat nezávislost a celkovou kvalitu života zrakově postižených. Což je nyní o to významnější, vzhledem k současným závažným zdravotním okolnostem.“

„Účelem studie prováděné u vybrané skupiny pacientů s onemocněním centrální oblasti sítnice a s velmi specifickou zrakovou ostrostí je ověřit si možnosti využívání zařízení v každodenním životě, ať již v domácnosti, v práci či nákupech a zjistit, jak ovlivní kvalitu života pacientů,“ říká as. MUDr. Zora Dubská, Csc., z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a dodává: „Díky společnosti OrCam Technologies máme možnost nabídnout pacientům špičkové technologické řešení.“ 

OrCam Technologies by ráda touto cestou pozvala všechny nevidomé a zrakově postižené k účasti na soutěži, která bude probíhat prostřednictvím facebookové stránky OrCam v období od 4. do 31. května 2020. Díky tomu si budou moci v praxi vyzkoušet, jak zařízení funguje a co jim tato nejpokročilejší asistenční technologie může nabídnout. 

Česká verze OrCam MyEye 2 pomáhá nevidomým a zrakově postiženým úspěšně studovat, pracovat a vykonávat každodenní činnosti. S českým distributorem společností Sagitta si lze domluvit osobní představení přístroje. 

O společnosti OrCam Technologies: OrCam Technologies, lídr na poli osobní nositelné technologie založené na umělé inteligenci (AI), založili v roce 2010 profesor Amnon Shashua a Ziv Aviram, spoluzakladatelé společnosti Mobileye (dnes součást společnosti Intel), světové jedničky v systémech zabraňování kolizím a inovátora v oboru autonomního řízení automobilů. Inspirován vývojem přelomové technologie umělého vidění pro bezpečnější provoz automobilů, OrCam využívá počítačové vidění založené na AI ke zvyšování nezávislosti zrakově či sluchově postižených, lidí s poruchou schopnosti číst a dalších skupin. Vlajkovou lodí společnosti je OrCam MyEye 2, asistenční zařízení, které se dostalo na seznam nejlepších inovací loňského roku TIME Best Inventions of 2019.

Více informací najdete na www.orcam.com a YouTube, a můžete sledovat OrCam také na Facebooku a Twitteru.