Podle nejnovější bezpečnostní zprávy společnosti Trend Micro si počítačoví zločinci nedůvěřují

Mění se taktiky spojené s kybernetickým podsvětím a roste poptávka po nových škodlivých službách jako jsou Deepfake ransomware a boti využívající umělou inteligenci 

Praha, 28. května 2020 – Společnost Trend Micro, celosvětový lídr v oblasti bezpečnostních řešení, zveřejnila nové údaje o aktivitách kybernetických zločinců a o prodeji i nákupech zboží či služeb v kybernetickém podsvětí. Došlo k narušení důvěry mezi počítačovými zločinci, a to vedlo k přechodu na platformy elektronické komerce i k nárůstu využívání komunikační platformy Discord – obojí totiž zvyšuje anonymitu uživatelů. 

„Naše nejnovější bezpečnostní zpráva staví na analýzách dat pocházejících z globálních sítí používaných počítačovými zločinci. Získané poznatky nám umožňují včas varovat naše firemní klienty i partnery, případně je s předstihem na nové hrozby připravit a ochránit je před nimi,“ řekl Ed Cabrera, ředitel počítačové bezpečnosti společnosti Trend Micro. „Firmy se tak mohou dostatečně brzy dozvědět informace o blížících se hrozbách včetně nových typů, jako jsou boti využívající umělou inteligenci, Deepfake ransomware, poskytování přístupu jako služby a vysoce žádané hrozby typu SIM-swapping. Zásadní pro zmírnění bezpečnostních rizik představovaných těmito i dalšími stále oblíbenějšími hrozbami je využívání vícevrstvé ochrany s reakcemi dle reálných rizik.“

Zpráva mj. odhalila, že neutuchající boj s počítačovým zločinem má dopad i na kybernetické podsvětí. Zásahy policie, včetně útvarů spolupracujících na mezinárodní úrovni, vedly k vypnutí několika fór. Zbývající nelegální zdroje se potýkají s přetrvávajícími DDoS útoky či problémy s přihlášením – obojí vede k poklesu jejich využitelnosti. 

Ztráta důvěry vedla ke vzniku nové sítě – DarkNet Trust. Tato síť má za cíl umožnit ověření dodavatelů a zvýšit anonymitu uživatelů. Další tržní platformy ve světě počítačového zločinu zavedly nové bezpečnostní mechanismy, jako jsou přímé platby kupujícího prodávajícímu, vícenásobné podpisy převodu kryptoměn, šifrované zasílání zpráv a zákaz používání JavaScriptu.

Nejnovější výzkumná zpráva společnosti Trend Micro upozorňuje i na změny v trendech souvisejících s produkty a službami pro počítačové zločince. V důsledku komodizace došlo k poklesu cen mnoha položek – například měsíční poplatky za šifrovací služby klesly z 1000 USD na pouhých dvacet dolarů a denní poplatky za generické botnety z 200 na 5 dolarů. Ceny ostatních položek včetně ransomware, spamovacích služeb, trójských koní typu RAT (Remote Access Trojan) a přístupových údajů k on-line službám se nemění, což dokazuje pokračující poptávku. 

Laboratoř Trend Micro Research nicméně zaznamenala vysoký zájem o další služby – jako jsou botnety pro IoT zařízení – s novými nezjištěnými variantami malwaru prodávanými až za 5 000 dolarů. Oblíbené jsou také služby pro falešné zprávy a kybernetickou propagandu s databázemi voličů prodávanými za stovky dolarů i účty ve hrách jako Fortnite, které lze v průměru pořídit okolo tisícovky dolarů. 

Za pozornost stojí také vznik nových trhů pro následující oblasti: 

  • Služby typu DeepFake pro sexuální vydírání nebo pro obelstění autentizace využívající fotografie. 
  • Hazardní boti využívající umělou inteligenci navržení pro předpovídání hodů kostkami a obejití komplexní captcha kontroly v on-line hře Roblox. 
  • Poskytování přístupu jako služby (Access-as-a-Service) k napadeným zařízením a infiltrovaným podnikovým sítím. V případě firem z žebříčku Fortune 500 mohou ceny dosáhnout i 10 000 dolarů, některé služby navíc zahrnují také přístupy s právy pro zápis. 
  • Účty pro nositelnou elektroniku, u kterých by získání přístupu mohlo počítačovým zločincům umožnit záruční podvody – vyžadování zaslání náhradních zařízení. 

Nové příležitosti k útoku se budou objevovat i v měsících následujících po koronavirové pandemii a pravděpodobně tak bude docházet k dalším změnám v obchodních trendech v kybernetickém podsvětí. Společnost Trend Micro doporučuje využívat proti neustále se měnícímu spektru počítačových hrozeb a pro snížení bezpečnostních rizik v podnikovém prostředí vícevrstvou ochranu. 

Další informace a celá nejnovější bezpečnostní zpráva společnosti Trend Micro je k dispozici ZDE.

O společnosti Trend Micro

Společnost Trend Micro Incorporated, přední světový dodavatel kybernetických bezpečnostních řešení, pomáhá vytvářet prostředí pro bezpečnou výměnu digitálních informací. Naše inovativní řešení pro spotřebitele, podniky a veřejné instituce poskytují vícevrstvou ochranu datových center, cloudových prostředí, sítí a koncových bodů. Všechny naše produkty vzájemně spolupracují a sdílí poznatky o hrozbách. Díky tomu poskytují účinnější a rychlejší komplexní obranu s centralizovaným řízením a uceleným přehledem. Má přes 6000 zaměstnanců ve více než 50 zemích a disponuje nejvyspělejším globálním zpravodajstvím o počítačových hrozbách na světě. Trend Micro pomáhá chránit propojený svět. Další informace naleznete na stránkách http://www.trendmicro.com.