Český startup Disivo pomáhá e-shopům zvyšovat zisky díky aplikaci dynamické cenotvorby. Na rozvoj služby získal 10 milionů od Nation 1 a soukromých investorů.

Praha 16. července 2020 – Technologický startup Disivo se zaměřuje na dynamickou cenotvorbu produktů pro e-shopy. Umožňuje firmám automatizovaně spravovat a efektivně měnit ceny v rámci celého jejich portfolia a reagovat na změny na trhu v jednotkách vteřin. E-shopy mohou díky tomuto nástroji strategicky růst a zvýšit své zisky. Český startup nyní získal investici přes 10 milionů korun z tuzemského fondu Nation 1 i od soukromých investorů Martina Rozhoně a Kamila Levinského. Investice má Disivu pomoci s dalším zdokonalení produktu a expanzí do zahraničí.

„Zaběhlý e-shop má dnes běžně za úkol nastavit správnou cenu průměrně osmi tisíc položek v nabídce. V současné době naprostá většina e-shopů nastavuje ceny ručně, a to navíc pouze zhruba u stovky nejprodávanějších položek, u ostatních produktů je často neřeší vůbec. Pro takové ruční nastavování nemají e-shopy obvykle k dispozici veškeré potřebné informace a kontext, jako jsou poptávka, skladové zásoby, ceny konkurence, ekonomické vlivy, sezónnost. Dochází tak k prodeji buď za nižší než možné ceny, nebo naopak k neuskutečnění prodeje z důvodu vysoké ceny. Přesně toto je oblast, kterou umíme pro e-shopy vyřešit a v reálném čase optimalizovat ceny s cílem maximalizace zisku. Doposud pozorujeme, že po nasazení našeho řešení vzrostl e-shopům v průměru zisk cca o 10 %,“ vysvětluje situaci Petr Bláha, CEO Disiva. Disivo prodejcům umožňuje analyzovat důležitá data u všech produktů a nastavit pravidla pro správnou cenotvorbu.

E-shopy přichází až o pětinu možného zisku

Dosavadním přístupem k cenotvorbě přichází firmy až o pětinu svého zisku. Podle Martina Rozhoně, jednoho z investorů startupu Disivo, se totiž e-shopy potýkají s dlouhodobým poklesem marže a růstem nákladů na marketing: „Neschopnost optimalizovat ceny ve vysoce konkurenčním prostředí může být pro spoustu e-shopů z dlouhodobého hlediska likvidační. Bez nástroje jako Disivo je pro větší e-shopy prakticky nemožné dělat cenotvorbu efektivně a profitabilně,“ komentuje Rozhoň, který sám založil a přes osmnáct let vedl přední český e-shop Vivantis. „Disivo přitom umožňuje vytvářet automatizovaná pravidla, jak se mají ceny výrobků měnit s ohledem na trh, a umožní e-shopům lépe reagovat na neustále se měnící situaci na trhu,“ dodává Rozhoň.

10 milionů na vývoj a expanzi do zahraničí

Český startup, který vznikl v září 2018, si pro svůj rozjezd zvolil tuzemský trh záměrně. Vysoká koncentrace e-shopů mu poskytuje ideální příležitost službu odladit před plánovanou expanzí do zahraničí. K tomu mu má pomoci investice ve výši 400 000 eur (přes 10 milionů korun) od kapitálového fondu Nation 1 a soukromých investorů Martina Rozhoně a Kamila Levinského. „Disivo přišlo se službou, která e-shopům ve vysoce konkurenčním prostředí, jakým e-commerce bezesporu je, nabízí lépe kontrolovat zisk u jednotlivých položek. Produkt je velmi dobře škálovatelný a k jeho vývoji zvolil Petr ideální trh. Česko je totiž v rámci e-commerce vysoce rozvinutý trh. Dosavadní pozitivní zkušenosti s nasazením v českých e-shopech nás přesvědčili o velké perspektivě Disiva na globálním trhu,“ komentují Martin Bodocký z investičního fondu Nation 1 a Kamil Levinský. Disivo získané finance využije i na rozvoj funkcí, nově nabídne také plně automatizovaná pravidla dynamické cenotvorby, machine learning a modely na bázi ekonometrie. Na českém trhu už služby Disivo využívá například online lékárna Pilulka.cz.

„Petr a jeho tým na firmě tvrdě pracují, dokázali najít dosud málo řešenou problematiku dynamické cenotvorby online prodeje a vybudovali platformu, která pomůže e-shopům lépe, rychleji a hlavně automatizovaně řešit ceny v rámci celého jejich portfolia. Globální potenciál Disiva je obrovský a těším se na spolupráci s Petrem i jeho týmem,“ říká k investici Marek Moravec, managing partner Nation 1. 

O Nation 1

Investor, akcelerátor i sehraný tým profesionálů, kteří nejdou pro dobrou radu daleko: to je Nation 1, venture kapitálový fond se zaměřením na pre-seedová a seedová kola investic do startupů. Za jeho vznikem stojí čtveřice Marek Moravec, Jaroslav Trojan, Petra W. Končelíková a Martin Bodocký, kteří do fondu dohromady vložili 1 milion eur a prostřednictvím financování i sdílení mnohaletých zkušeností podávají pomocnou ruku startupům v raných fázích vývoje. Pro startupy s globální vizí má fond v seedových fázích připravené částky až 1,5 milionu eur. V následujících deseti letech plánuje Nation 1 investovat 35 milionů eur do zhruba 40 firem na území Česka a pomoci jim tak s mezinárodní expanzí.

O Disivu 

Disivo je český technologický startup, který se zaměřuje na dynamickou cenotvorbu pro e-shopy. Díky implementaci s prodejností jednotlivých produktů, jejich skladovými zásobami, strategiemi produktové cenotvorby a daty získanými od konkurence dokáže firmám zvýšit optimalizací zisky v průměru o 20 % a ušetřit produktovým manažerům až dva dny práce v týdnu. Projekt vznikl v roce 2018 a v této chvíli cílí převážně na tuzemský trh. Disivo využívá například online lékárna Pilulka.cz. Do rozvoje produktu a zahraniční expanze Disiva v roce 2020 investovali 400 000 eur český kapitálový fond Nation 1 i tuzemští investoři Martin Rozhoň a Kamil Levinský.