Živnostníci o koronavirové krizi: Všechna opatření nebyla nezbytná, pomoc mohla být účinnější

Čeští živnostníci se díky uvolňování vládních opatření proti šíření koronaviru snaží dohnat ztráty, které utrpěli za poslední týdny a měsíce. Jak ukázal bleskový průzkum projektu Fandíme řemeslu, který zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), zdaleka nejsou přesvědčeni, že všechna omezení byla nezbytná. A pomoc státu podle nich mohla být účinnější.

„Účastníků průzkumu jsme se zeptali, zda pro ně nebyla vládní opatření příliš tvrdá,“ říká Josef Jaroš, vedoucí projektu Fandíme řemeslu a většinový vlastník české poradenské skupina Apogeo. „Více než třetina – přesněji 36,4 procenta z nich – tento názor potvrdila,“ uvádí Jaroš.

Podle něj směřovala kritika dotázaných zejména na nekoncepčnost některých rozhodnutí. „Vadilo jim především překotné zavírání jejich provozoven na základě nočních jednání vlády, o kterém se někdy dovídali až ráno z médií, nebo také od policejních hlídek, které měly kontrolovat jejich dodržování,“ upřesňuje.

Někteří z dotázaných upozornili také na to, že koronavirová krize těžce dopadla i na učňovské školství a v nejbližší době tak hrozí, že se ještě více prohloubí chronický nedostatek kvalitních řemeslníků.

 „Vyslechli jsme i takové názory, že učni neměli přestat docházet alespoň na praktickou výuku – ať už do škol, nebo do firem,“ přibližuje Jaroš.

Na dotaz, co by řemeslníkům nejvíce pomohlo v době, kdy se opatření rozvolňují a život se postupně vrací do normálních kolejí, odpověděla nadpoloviční většina (54,5 %) „více mediálního prostoru pro náš obor“.

„Spolu s odpovědí ‚informace pro podnikatele na jednom místě‘, která vyjadřuje názor 27,3 procenta dotázaných, jsme se tak utvrdili ve správnosti rozhodnutí vtisknout novou podobu a vdechnout nový život projektovému webu www.fandimeremeslu.cz. To jsme přijali ještě před vypuknutím pandemie a díky němu teď mají nejen drobní podnikatelé, ale také novináři k důležitým informacím skutečně snadný přístup,“ dodává.

„Většina dotázaných ale zásadní výhrady neměla,“ shrnuje Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR. Přispěla k tomu i aktivita Asociace.

„Hned na počátku krize jsme například upozornili Ministerstvo práce a sociálních věcí na to, že OSVČ nemají vůbec nárok na ošetřovné, i když se zavřely školy a oni museli zavřít své provozovny. Rychle došlo k nápravě a ošetřovné živnostníkům začalo vyplácet Ministerstvo průmyslu a obchodu. V průběhu nouzového stavu jsme odpověděli nesčetně dotazů OSVČ ohledně možných podpor a jejich možných kombinací,“ připomíná Svobodová.