Nejnovější výzkum společnosti Trend Micro: počítačoví zločinci kompromitují a následně zneužívají on-premise systémy i cloudové servery

Pro odhalení a zastavení nelegitimního využívání počítačových zdrojů napadené organizace je důležité pochopit, jakou infrastrukturu mají kybernetičtí zločinci k dispozici 

Praha, 21. září 2020 – Společnost Trend Micro, celosvětový lídr v oblasti bezpečnostních řešení, zveřejnila výsledky svého nejnovějšího bezpečnostního výzkumu – počítačoví zločinci kompromitují a následně zneužívají nebo si pronajímají jak tradiční on-premise prostředky podnikové informační architektury, tak i cloudové servery. To vše jako součást sofistikovaného životního cyklu monetizace napadených prvků.

Nejnovější zjištění jsou součástí druhé ze série tří výzkumných zpráv zaměřené na pochopení toho, jak vlastně trh s nelegálními hostingovými službami funguje. Pozornost bezpečnostních IT týmů by měly vyvolat zejména aktivity související s nelegální těžbou kybernetických měn. 

Dolování kryptoměn nemusí samo o sobě vést k narušení funkčnosti systémů nebo k finančním ztrátám. Těžící software je obvykle využíván ke zpeněžení zdrojů kompromitovaných nevytížených serverů, nicméně počítačoví zločinci hledají cesty k podstatně větším ziskům. Mezi možnosti k naplnění tohoto cíle patří krádeže cenných dat, prodej přístupů k napadaným serverům pro další zneužití nebo příprava pro provedení cíleného ransomwarového útoku. Všechny servery, u kterých dojde k odhalení těžby kybernetické měny, by proto měly být ihned překontrolovány a situace bezodkladně vyřešena. 

„Kybernetické podsvětí se může pochlubit širokou propracovanou nabídkou infrastrukturních prvků využitelných k nelegálním počítačovým aktivitám všeho druhu. Zájemci si mohou pořídit hosting tolerující nezákonné aktivity, využívat anonymizační služby a řešení pro manipulaci s doménami nebo zneužívat kompromitované prvky napadaných klientů,“ řekl Bob McArdle, ředitel pro oblast výzkumu nejnovějších hrozeb ze společnosti Trend Micro. „Naším cílem je zvýšit povědomí a míru porozumění problematice infrastruktury zneužívané počítačovými zločinci. Cílem je pomoci orgánům činným v trestním řízení, zákazníkům i dalším výzkumným týmům blokovat aktivity kyberzločinců a zvýšit náklady pro útočníky.“ 

Součástí zprávy je seznam hlavních hostingových služeb počítačového podsvětí a také technické podrobnosti o tom, jak tyto služby fungují a jak je kybernetičtí zločinci zneužívají pro svůj nelegální byznys. Zpráva tak mj. detailně popisuje typický životní cyklus kompromitovaného severu, od počátečního napadení až po finální útok. 

Kompromitování a následnému zneužití pro nelegální hostování jsou obzvláště vystavené cloudové servery. Důvod je prostý – často není věnována dostatečná pozornost k zajištění ochrany jejich on-premise ekvivalentů. 

„Kybernetičtí zločinci mohou napadnout a následně zneužívat prvky podnikové informační architektury bez ohledu na to, zda jde o zařízení a služby provozované v tradičním on-premise režimu nebo v cloudových prostředích. Bezesporu platí, že prakticky vše, co mohou zločinci odhalit, bude s velkou pravděpodobností nakonec také zneužito,“ dodal McArdle.

Mezi hlavní způsoby průniků do podnikové informační architektury patří zneužití zranitelností v serverovém softwaru, použití hrubé síly pro získání přístupových údajů nebo ukradení přístupových údajů a instalace malwaru prostřednictvím phishingových útoků. Může jít dokonce i o aktivity zaměřené na software pro správu infrastruktury (klíče pro cloudová API), a to s cílem vytvářet nové instance virtuálních strojů nebo zpřístupnit cloudové zdroje. 

Jakmile se počítačovým zločincům podaří cloudové prostředky kompromitovat, mohou je s cílem umožnit kybernetické útoky prodávat na fórech počítačového podsvětí, na specializovaných tržištích nebo dokonce i na sociálních sítích. 

Bezpečnostní zpráva společnosti Trend Micro upozorňuje i na nové trendy v infrastrukturních službách pro kybernetické zločince. Mezi tyto novinky patří zneužívání telefonních služeb a satelitní infrastruktury a pronájem parazitující výpočetní kapacity zahrnující také skryté vzdálené přístupy k napadeným prvkům.

Celá druhá zpráva z třídílné bezpečnostní studie společnosti Trend Micro je k dispozici na https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/news/cybercrime-and-digital-threats/commodified-cybercrime-infrastructure-exploring-the-underground-services-market-for-cybercriminals.

Zdroj: Trend Micro

O společnosti Trend Micro

Společnost Trend Micro Incorporated, přední světový dodavatel kybernetických bezpečnostních řešení, pomáhá vytvářet prostředí pro bezpečnou výměnu digitálních informací. Naše inovativní řešení pro spotřebitele, podniky a veřejné instituce poskytují vícevrstvou ochranu datových center, cloudových prostředí, sítí a koncových bodů. Všechny naše produkty vzájemně spolupracují a sdílí poznatky o hrozbách. Díky tomu poskytují účinnější a rychlejší komplexní obranu s centralizovaným řízením a uceleným přehledem. Má přes 7 000 zaměstnanců ve více než 50 zemích a disponuje nejvyspělejším globálním zpravodajstvím o počítačových hrozbách na světě. Trend Micro pomáhá chránit propojený svět. Další informace naleznete na stránkách www.trendmicro.com.