Ke krácení daně nedošlo, potvrdilo Státní zastupitelství. Finanční úřad rozhodnutí nerespektuje.

Praha, 2. 12. 2020 – Na společnost WPA před čtyřmi lety zaklekli berní úředníci na základě svých domněnek o falešných fakturách k dílům do letadel a zpochybnili dvouletou výrobu firmy v hodnotě desítek milionů korun. Vyvodili si, že firma neprávem žádala od státu odpočet DPH z plnění odebraných od svého dodavatele. Případ také řešila PČR. Státní zastupitelství potvrdilo, že se firma WPA žádného pochybení nedopustila a stíhání zastavilo. Podle znalců způsobila finanční správa společnosti WPA škodu ve výši 311 milionů korun.

„V roce 2017 se najednou stalo, že jsme měli minus miliarda na účtu a za dva dny nám přišly zajišťovací příkazy na 21 milionů korun kvůli údajným fiktivním fakturám,“ říká Jiří Heckel, majitel firmy WPA. Do té doby prosperující firma se otřásla a začala bojovat o přežití. Po zajišťovacích příkazech vydaných na WPA omezily banky investice do společnosti. I přes vzniklé komplikace dokázala firma zajistit své fungování, „zakleknutí“ finančního úřadu ustála a navázala na svou úspěšnou podnikatelskou činnost. V roce 2020 společnost rovněž zahájila výrobu unikátních nanomasek WPA Respirators chránících před koronavirem Sars-CoV-2, které v současné době nosí například zaměstnanci plzeňské fakultní nemocnice, nebo jednotky městských strážníků.

Finanční správa na WPA podala i trestní oznámení pro zločin zkrácení daně. Policie, která případ převzala, započala stíhání za pomoci znaleckého posudku – jak se následně ukázalo, zmanipulovaného. Stíhání nakonec zastavilo až státní zastupitelství. „Provedené důkazy prakticky vyloučily alternativu, že by jednatelé obviněných firem podali daňová přiznání za pomoci fiktivně vystavených faktur,“ uvedl do usnesení plzeňský státní zástupce Pavel Raček.

Vrchní státní zastupitelství k tomu následně dodalo: „V případě řady svědeckých výpovědí jsou jednotlivá vyjádření osob finančním úřadem vytržená z kontextu a finanční úřad jejich význam nedůvodně přeceňuje, zejména pokud svědčí v neprospěch společnosti.“ Firma WPA si v tomto případě zaznamenala úspěch, s milionovými náklady na právní služby vyhrála spor v trestním řízení.

S daňovou správou boj neskončil

Berní úředníci se výsledkem státních zástupců odmítli zabývat. WPA neuspěla ani s odvoláním u odvolacího finančního ředitelství v Brně. „S ohledem na situaci nám nezbývá nic jiného než se proti postupu finanční správy bránit u soudu. Na postup finanční správy jsme proto byli nuceni podat řadu žalob. Mezi nimi jsou i žaloby, k jejichž projednání se soud ani po roce a půl nedostal. Stále tedy čekáme na výsledek soudního řízení“ dodává Jiří Heckel.