Rychlý a cenově dostupný SSD disk Samsung 980 s rozhraním NVMe vytváří nový standard pro svou kategorii

První SSD disk značky Samsung bez integrované paměti DRAM nabízí rychlost třídy NVMe za dostupnější cenu 

Praha 10. března 2021 — Společnost Samsung Electronics, světová jednička ve vyspělých paměťových technologiích, uvádí na trh nový SSD disk 980 s rozhraním NVMe, první běžně dostupný disk Samsungu bez DRAM modulu. Má vůbec nejvyšší výkon mezi současnými SSD disky bez DRAM a nabízí skvělou technologii NVMe širšímu spektru zákazníků. Na českém trhu jsou tyto disky dostupné od 9. března 2021 ve verzi s pamětí 250 GB za doporučenou maloobchodní cenu 1 399 Kč, 500 GB za doporučenou maloobchodní cenu 1 999 Kč a 1 TB za doporučenou maloobchodní cenu 3 699 Kč.

„Díky řadě hardwarových i softwarových inovací nabízí nový SSD disk Samsung 980 skvělý poměr ceny a výkonu, aniž bychom dělali jakékoli kompromisy v kvalitě špičkového rozhraní NVMe,“ prohlásil KyuYoung Lee, viceprezident divize pamětí v Samsung Electronics. „Model 980 se vyznačuje vynikající kombinací rychlosti, energetické úspornosti a spolehlivosti, takže se velmi dobře hodí pro běžné uživatele PC, ale také náročné hráče a tvůrce multimediálního obsahu.“  

Předchozí verze SSD disků bez DRAM paměti měly jednu velkou nevýhodu – absence praktické vyrovnávací paměti znamenala nižší rychlost čtení i zápisu. Samsung 980 je ovšem vybaven technologií Host Memory Buffer (HMB), která propojuje SSD disk přímo s DRAM pamětí procesoru počítače, v němž je disk instalován. Tím pádem veškeré prostoje odpadají. Nová technologie se výborně doplňuje s V-NAND šesté generace, optimalizovaným ovladačem a vyladěným firmwarem. Výsledkem je špičkový výkon rozhraní NVMe, až šestkrát rychlejší než SSD disky SATA. Rychlost sekvenčního čtení a zápisu dosahuje až 3500, respektive 3000 MB/s, u náhodného čtení a zápisu pak 500 K IOPS a 480 K IOPS.  

Vylepšená technologie Intelligent TurboWrite 2.0 nabízí podstatně lepší výkon i výdrž než předchozí verze díky alokaci podstatně větší vyrovnávací paměti uvnitř disku.

Pro uživatele pracující s extrémně velkými soubory nebo pro hráče graficky náročných her je určen režim Full Power Mode, součást software Samsung Magician 6.3. Ten umožňuje stálý chod disku s maximálním výkonem při práci i hraní. 

Kromě toho už se zákazníci nemusí obávat přehřátí disku díky vylepšené tepelně odolné konstrukci. Technologie Dynamic Thermal Guard, poniklovaný ovladač a nálepky pro rozptýlení tepla jsou zárukou spolehlivé práce i při dlouhém nepřetržitém využití. 

Nový SSD disk navíc nabízí až o 56 % vyšší energetickou účinnost v porovnání s předchozím modelem 970 EVO, což potěší zejména majitele notebooků na delších cestách.

Další informace najdete na https://www.samsung.com/cz/memory-storage/nvme-ssd/980-1tb-nvme-pcie-gen-3-mz-v8v1t0bw/

Fotografie SSD disků Samsung 980 NVMe v tiskové kvalitě si můžete stáhnout zde.

Technické specifikace:

KategorieSamsung 980 NVMe SSD
RozhraníPCIe Gen.3.0 x4, NVMe 1.4
Formát M.2 (2280)
Kapacita1 TB, 500 GB, 250 GB
Rychlost sekvenčního čtení / zápisu Až 3500 / 3000 MB/s
Rychlost náhodného čtení / zápisu (QD32)Až 500K IOPS / 480K IOPS
Obslužný softwareSamsung Magician
Šifrování dat AES 256-bit Full Disk Encryption, TCG/Opal V2.0, Encrypted Drive (IEEE1667)
Velikost zapsaných dat600 TBW (1 TB)     300 TBW (500 GB)     150 TBW (250 GB)
ZárukaLimitovaná, 5 let

O společnosti Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung inspiruje svět a tvoří budoucnost svými převratnými myšlenkami a technologiemi. Společnost nově definuje svět televizorů, smartphonů, tabletů, nositelných chytrých zařízení a digitálních spotřebičů, síťových a paměťových prvků, LSI systémů, polovodičů a LED displejů. Nejnovější informace najdete v Samsung Newsroom na adrese http://news.samsung.com.