Jak se bránit proti doxingu? Kaspersky a Endtab.org spouští bezplatný kurz

22. dubna 2021 – Naše životy se od loňského roku fakticky přesunuly do virtuálního světa, a tím také nebývale vzrostla potřeba bezpečí a ochrany digitálního prostoru. Povědomí o důležitosti zachování soukromí na internetu vedlo k větší poptávce po produktech zaměřených na jeho ochranu. Mnoho z nás si ale stále neuvědomuje, jaké nebezpečí může představovat bezmyšlenkovité zveřejňování osobních údajů. Znalost potenciálních rizik uživatelům usnadňuje rozhodnutí přijmout patřičná opatření, jak se vyhnout potenciálním rizikům. Jednou z nejaktuálnějších hrozeb dneška je doxing – shromažďování osobních dat konkrétního člověka bez jeho vědomí a proti jeho vůli. Společnost Kaspersky proto ve spolupráci s organizací Endtab.org spustila bezplatný online kurz, který má uživatelům pomoct ochránit před touto hrozbou sebe i své blízké. Kurz objasňuje, co to je doxing, jak se před ním chránit a jak se vypořádat s jeho následky.

O doxingu si mnozí myslí, že jde o riziko, kterému čelí pouze určité zranitelné skupiny a lidé z profesí, jako je novinařina, aktivismus nebo pokud jsou veřejní činitelé. Řada uživatelů je přesvědčena, že jejich životy nejsou natolik zajímavé, aby se právě oni stali obětí cílených online útoků. Praxe však přesto ukazuje, že tomu tak není a oběťmi doxingu se můžou stát lidé ze všech sociálních vrstev. Aktivity doxerů ale mívají různé důvody – snahu o vymáhání domnělé spravedlnosti, pomstu, žárlivost, obtěžování nebo i vydírání. Někteří útočníci dokonce považují doxing za online zábavu a neuvědomují si následky svého chování a škody, které jím způsobují.

Jediný útok může oběti převrátit život naruby

Doxing je nebezpečný mimo jiné tím, že může člověka postihnout třeba jen jednou, a přitom zcela narušit jeho další život, aniž by to dokázal nějak předvídat. Identita uživatele se může prozradit mnoha způsoby. Kromě analýzy příspěvků na sociálních sítích můžou k odhalení totožnosti přispět také úniky dat, veřejné sdílení informací z fitness náramků, úřední dokumenty nebo soukromé zprávy. Při využívání chytrých zařízení za sebou zanecháváme obrovskou stopu svých osobních údajů a tyto informace dovedou doxeři sbírat a zneužívat ve svůj prospěch. Na ochranu před těmito praktikami a k udržení duševní pohody je proto nutné, aby lidé znovu převzali kontrolu nad svými daty a také nad „vlastnictvím svých digitálních životů“. K dosažení tohoto cíle si musejí osvojit pozitivní digitální návyky a dodržovat správný přístup k provozování online aktivit. Pomoct jim v tom může speciální kurz připravený společností Kaspersky a organizací EndTab.org.

Kurz obsahuje sedm krátkých lekcí a přináší základní informace pro pochopení vzniku doxingu a motivací a cílů doxerů. Dozvíte se také o etických aspektech této praktiky, jak se proti ní bránit, a hlavně – co dělat, pokud jste se vy nebo váš známý stali její obětí. První polovina kurzu je už k dispozici online, zbývající lekce se zveřejní v následujících týdnech.

„Není žádnou novinkou, že žijeme v digitálním světě a stejně jako ve světě skutečném je třeba vypěstovat si správné návyky a dodržovat pravidla, která nám pomůžou bezpečně se orientovat také ve virtuálním prostoru. Díky našim odborným znalostem v oblasti kybernetické bezpečnosti a využívání technologií můžeme uživatelům poskytnout potřebné informace a nástroje. Doxing sice není něco, s čím by se lidé setkávali masivně, nikdy však před ním nejsme stoprocentně chráněni. Naše činy bohužel nemůžou zaručit, že si nás někdo naštvaný na internetu nebo v reálném životě nevybere za oběť, ať už je jeho hlavním cílem kyberšikana, vydírání, zvrácená zábava, nebo dokonce to, co může doxer pokládat za uplatnění smyslu pro spravedlnost. Nejlepší způsob, jak se vyhnout problémům, je tedy vědět, s čím se můžete potýkat – a doufám, že náš kurz pomůže uživatelům cítit se lépe připraveni na využívání digitálních technologií bez obav a prožívání stresových situací,“ říká Anna Larkina, expertka na ochranu soukromí společnosti Kaspersky. „Je také důležité vědět, proč bychom se neměli stát doxerem sami, a to ani nechtěně. Musíme pochopit, proč je tato praktika nebezpečná a v rozporu s etickými normami, kterými se jako společnost snažíme řídit,“ dodává.

„Nad doxingem sice může leckdo mávnout rukou, rozhodně bychom ho však neměli brát na lehkou váhu. Týká se to hlavně rodičů. Terčem doxingu se může stát každý a často jde o formu kyberšikany nebo zneužívání dospívajících. Když budeme informováni o nebezpečích doxingu, můžeme zvýšit bezpečnost sebe i našich dětí v online prostředí,“ doplňuje Adam Dodge, generální ředitel Endtab.org.

Online kurz je první částí řady nástrojů, které tým společnosti Kaspersky připravuje ve snaze umožnit uživatelům udržet a zlepšit jejich pocit digitální pohody. Kurz je k dispozici zdarma na webu Education.kaspersky.com.

Přečtěte si zprávu Dox, steal, reveal. Where does your personal data end up?, abyste získali další informace o doxingu a prodeji osobních údajů na darknetu.

O společnosti Kaspersky

Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která vznikla v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují do inovativních bezpečnostních řešení a služeb na ochranu firem, kritické infrastruktury, vlád a dalších uživatelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení, jejž tato společnost nabízí, zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů a řadu specializovaných bezpečnostních řešení a služeb, jež pomáhají čelit sofistikovaným digitálním hrozbám, jakkoli se neustále proměňují. Technologie společnosti Kaspersky chrání víc než 400 milionů uživatelů a 240 000 firemním klientům přináší ochranu všeho, co je pro ně v digitální oblasti nejcennější. Další informace jsou k dispozici na www.kaspersky.com

O organizaci EndTab.org

EndTAB věří, že nemusíte být technickými experty, abyste byli digitálně v bezpečí. Podle učebních osnov svého praktického výcviku vyzbrojíme klienty znalostmi potřebnými k prevenci a řešení problémů týkajících se obvyklých způsobů zneužívání technologií a internetu k poškození jejich zaměstnanců, zákazníků nebo komunit. Spolupracujeme s univerzitami, vládami, neziskovými organizacemi, vojenskými i výdělečnými organizacemi na podpoře digitální bezpečnosti po celém světě.