Ceny Thálie se po dvaadvacáté rodí v lindavské sklárně Ajeto

Lindava, 7. září 2021 – Skleněná benátská maska neodmyslitelně patří k nejvyšším českým oceněním v oblasti divadelního umění. Cena Thálie se vyrábí v lindavské sklárně Ajeto již od roku 1998. Trofej navrhl slavný český sklář a architekt Bořek Šípek, který sklárnu spoluzakládal. Skláři budou letos vyrábět čtrnáct kusů skleněných cen a připraví je ve dvou barevných variantách – ambrové a modré. 

Výroba jednoho kusu trvá na sklářské huti zhruba dvacet minut. Cena Thálie v designu benátské masky je kus, který umí vyrobit jen zkušení skláři. Samotné vyfouknutí tříkilové a zhruba čtyřicet centimetrů vysoké trofeje do dřevěné formy není vůbec jednoduché. Navíc se na dutou cenu musí ještě zatepla přidat uši. Ty se lepí stejně jako ouška na džbán či půllitr. Kus rozžhaveného skla se vezme kleštěmi, přilepí se na skleněnou masku a vytvaruje.

Každý kus je originál. Jde o ruční práci, kterou nelze udělat dvakrát na milimetr stejně, i přesto se však skláři snaží vyrobit ceny co nepodobnější. „Na hutní výrobě je nejnáročnější právě lepení oušek. „Jedním tahem“ se dá celá Thálie pokazit. Pokud by jedno ucho bylo viditelně výš nebo níž, ocenění bude nevyhovující,“ komentuje výrobu ceny Thálie David Ševčík, ředitel sklárny Ajeto patřící sklářské a designérské společnosti LASVIT.  

Dva dny cena pomalu chladne a následuje její broušení. „Právě broušení benátské masky je opravdový „křest ohněm,“ kdy může lehce dojít k znehodnocení celé Thálie v jakékoliv chvíli. Často až při finálním leštění,“ říká David Ševčík. Jen broušení na jedné Thálii zabere brusiči den práce. Stává se, že v této fázi už skoro finální kus praskne. I proto se každý rok vyrobí trofejí více, než je skutečně potřeba. Pro letošní ročník vznikne celkem čtrnáct cen. Ceny jsou tradičně vyráběny v několika barevných provedeních, například kobaltová modrá, zlatá rosa či ambrová. A jednou z barev, které se letos v Ajetu připravují, je právě ambrová varianta. Ta bude předána laureátům oceněným za celoživotní mistrovství. Také vznikne jedna modrá varianta, a to pro činoherce do 33 let.

Cenu Thálie dostávají umělci od roku 1993 a od roku 1999 se nepřetržitě vyrábí ve sklárně Ajeto, která od roku 2017 patří sklářské a designérské společnosti LASVIT. „S divadelní cenou Thálie je lindavská sklárna spjatá už dvacet dva let. Skleněnou benátskou masku má doma již více než tři sta talentovaných divadelníků a divadelnic. Divadlo stejně jako sklářství stojí na dvou pilířích, to jsou umění a řemeslo. Pokud se tyto dva pilíře propojí, vzniká vždy něco, co má potenciál inspirovat svět. Ceny Thálie tak určitě jsou pojítkem mistrů sklářských s těmi divadelními,” dodává David Ševčík.

Kromě divadelních cen vyrábí česká sklářská a designérská společnost LASVIT také další trofeje pro umělce či sportovce. Značka LASVIT byla například podepsaná i pod prestižním britským hudebním oceněním BRIT Awards. Letos již po jedenácté vyráběla trofeje pro cyklistickou Tour de France. Skleněnou trofej získali také olympijští medailisté z her v Tokiu a na trofej se dále mohou těšit i tenistky na zářijovém mezinárodním ženském turnaji WTA J&T Banka Ostrava Open 2021. Kdo si odnese letošní Thálie, se divákům odhalí v sobotu 9. října v Národním divadle.

O společnosti LASVIT

LASVIT je globálním lídrem v oblasti vytváření odvážných, jedinečných prostorových a světelných zážitků, které jsou navrženy tak, aby doslova povznesly pocity a estetiku všech. Společnost LASVIT, kterou založil Leon Jakimič, je lídrem světového designérského průmyslu. Vedle osobitého stylu a vytříbeného vkusu LASVIT vyniká svým nekonečným optimismem a touhou propojit design s uměním za využití tradičních i moderních metod a technologií.

LASVIT je moderním a progresivním tvůrcem nových prostorových konceptů. Svébytně rozvíjí dlouholetou tradici českého sklářství, kdy pod jednou střechou propojuje mimořádné designérské, umělecké a řemeslné talenty. Stává se tak centrem kreativního umění světového významu. Výsledkem jsou dechberoucí instalace vytvořené na míru po celém světě, stejně jako nepřehlédnutelné kolekce svítidel, nápojového a dekorativního skla. 

Neformální a neotřelý přístup společnosti LASVIT zaujal i světový designový průmysl. LASVIT získal řadu ocenění, mezi nejprestižnějšími je tzv. „Oscar designu“ na světové výstavě Salone del Mobile. 

V průběhu let LASVIT přilákal renomované designéry a umělce, kteří si přáli spolupracovat s odvážnou, nekonvenční českou společností. Ve spojení s tak významnými osobnostmi, jako jsou The Campana Brothers, Kengo Kuma, Yabu Pushelberg, Nendo nebo Ross Lovegrove LASVIT zrealizoval ty nejnezapomenutelnější skleněné kolekce, které vznikly na základě uměleckých kvalit jednotlivých designérů v kombinaci s precizním řemeslným uměním českých sklářů.

Společnost LASVIT má jedinou misi a cíl: doslova povznést každého vytvářením dechberoucích a úchvatných prostorových zážitků, které pohladí duši každého člověka, který se v prostoru ocitne.