Investown má po roce přes 40 tisíc uživatelů. Pro další růst získal nového investora

Praha, 23. května – Do Investownu, dle počtu uživatelů tuzemské největší investiční platformy do nemovitostí, vstupuje třetí investor. Kapitál ve výši 30 milionů korun, získaný v seedovém kole od společnosti Chytrý Honza, startup využije pro rozvoj mobilní aplikace, na marketingovou podporu, přípravy k expanzi do zahraničí a posílení týmu. Do konce roku chce počet uživatelů zdvojnásobit.

Investown spustil svou aplikaci určenou pro mikroinvestice do nemovitostí na konci dubna loňského roku. Startup tím odstartoval raketový růst. Po čtvrt roce platformu využívalo 10 tisíc uživatelů, nyní je to více než čtyřikrát tolik. „Nemovitosti jsou stabilní investiční aktivum, těší se dlouhodobé oblibě a mají co nabídnout v každé fázi hospodářského cyklu. Drobní investoři, kterých nyní máme více než 40 tisíc, u nás již investovali přes 400 milionů do 200 rezidenčních nemovitostí. Do konce roku chceme mít uživatelů přes 80 tisíc,“ popisuje Alan Pock, který startup řídí spolu s Vítem Strnadem, Dominikem Vávrou, Filipem Sukem, Michalem Leštinou a Peterem Maslikem. „Našeho úspěchu si brzy všimli další investoři, což je pro rozvoj celého projektu zásadní,“ dodává Pock s tím, že z původních čtyř lidí se startup rozrostl do týmu s 25 zaměstnanci.

Pro realizaci dalších plánů využije Investown investici získanou v nedávno ukončeném seedovém kole. Novým investorem se stala finančně-technologická společnost Chytrý Honza provozující online platformu pro finanční poradce. Připojila se tak k Lighthouse Seed Fund a Seed Starteru České spořitelny, které získaly v Investownu podíl v předchozích investičních kolech. „Investown a jeho vzestup jsme začali sledovat v průběhu roku 2021 a naším vstupem do této společnosti se dnes stáváme strategickým partnerem a investorem, který je připraven projekt dále rozvíjet. Rozhodli jsme se nejen pro skvělé výsledky a robustní model Investownu, ale také vzhledem ke směřování trhu – jde o jeden z nejrychleji rostoucích fintechů, který je vybudován na pevných základech,“ komentuje investici Jiří Havrlant, CEO finančně-poradenské platformy Chytrý Honza. ‚‚Společně nejen rozšiřujeme naši paletu finančních služeb, ale také začínáme psát novou kapitolu vlastních VC investic – v tomto odvětví nadále porosteme a chystáme vstupy i do dalších projektů, které budou efektivně doplňovat finanční ekosystém v naší skupině,“ doplňuje Jan Bartušek, který je v Chytrém Honzovi odpovědný za strategii online produktů společnosti.

V letošním roce se chce Investown soustředit primárně na dva projekty. Prvním je rozšíření portfolia o rezidenční nemovitosti, které díky své dceřiné společnosti zrekonstruuje. „Díky vyšší přidané hodnotě budeme moct investorům poskytnout vyšší zhodnocení na úrovni 6 až 7 % ročně,“ vysvětluje Pock. Souběžně probíhají práce na druhém, jímž je vylepšování mobilní aplikace. „Rychlý růst, silný zájem uživatelů a vstup dalšího strategického investora svědčí o tom, že má Investown dobře našlápnuto stát se společností, která zde bude i za 200 let a umožní klientům dlouhodobě finančně prosperovat,“ komentuje rozvoj Investownu Jiří Skopový z programu Seed Starter České spořitelny, který v Investownu i nadále drží 26% podíl.

Ambice progresivnímu startupu nechybí. „Do pěti let chceme fungovat v sedmi státech a mít 800 tisíc přímých uživatelů,” říká Alan Pock s výhledem, že ještě v letošním roce chce platforma nabídnout svým uživatelům možnost investovat také do zahraničních nemovitostí. Spolupráce se Seed Starterem navíc usnadní Investownu expanzi do zahraničí ve smyslu oslovení tamních mikroinvestorů. „V současnosti pracujeme na splnění všech regulatorních podmínek. Naše první kroky budou s největší pravděpodobností směřovat do zemí, kde působí Erste, mateřská společnost České spořitelny,” uzavírá Pock.

O Investownu:

Investown.cz je on-line finanční platforma, která zpřístupňuje bezpečné a atraktivní investování do nemovitostí komukoli. Cílem společnosti je zajistit přístup k ziskům z nemovitostí prakticky každému tak, aby mohl efektivně a bezpečně zhodnocovat své finance.

O Chytrém Honzovi:

Chytrý Honza přináší technologii pro finanční poradenství na rovinu. Tato česká online platforma pro finanční poradce a jejich klienty vznikla v roce 2009 nejprve jako hypoteční portál honzovahypoteka.cz. V roce 2011 rozšířila svou působnost napříč dalšími finančními produkty a přetransformovala se v internetový srovnávač chytryhonza.cz. Z původní pozice tržiště a srovnávače se v roce 2015 strategicky přesunula na současnou pozici online platformy s komplexními službami pro koncové zákazníky i finanční poradce. Díky investici do leadového byznysu je navíc Chytrý Honza schopen propojovat zájemce o finanční produkty s profesionálními poradci. Strukturálně se jedná o takzvaný broker pool sdružující profesionály v oblasti finančního poradenství – to napomáhá organické konkurenci mezi poradci a jejich strukturami, demokratizuje finanční prostředí a napomáhá ochraně spotřebitele.

O programu Seed Starter:

Program Seed Starter jsme spustili před více než dvěma lety. Primárně hledá podnikatelské záměry se silnou vizí a hodnotou pro zákazníky. Program nabízí investici do majetkového podílu ve fázi tzv. seedu, profesionální inkubaci a širokou síť partnerů a zákazníků, se kterými dokáže startupy propojit a pomoci jim se vstupem na reálný trh. Partnerem programu je inovační společnost Unicorn Attacks. Seed Starter cílí na české i zahraniční startupy, které by v ideálním případě mohly mít synergický efekt s Českou spořitelnou. Některé úspěšné startupy budou své produkty následně nabízet prostřednictvím rozsáhlé distribuční sítě České spořitelny. Aktuálně Seed Starter již zainvestoval do pěti společností a s několika dalšími se baví o možné spolupráci.