Společnost EMC představuje nejvýkonnější distribuci platformy Hadoop na světě: Pivotal HD

PRAHA, 11. března 2013: Společnost EMC® dnes oznámila novou distribuci platformy Apache Hadoop: Pivotal HD. Pivotal HD vyniká z hlediska nativní integrace špičkového databázového řešení EMC Greenplum® MPP (Massively Parallel Processing) s platformou Apache Hadoop – nákladově nejefektivnější a nejflexibilnější open source platformou pro Big Data, která kdy byla vyvinuta. Nová technologie HAWQ™ vyvinutá společností EMC Greenplum přináší pro platformu Hadoop 10 let výzkumu a vývoje v oblasti správy velkých objemů dat a v porovnání s existujícími službami typu SQL nabízí více než 100násobné zvýšení výkonu na platformě Hadoop. Pivotal HD je tak díky tomu nejvýkonnější distribucí platformy Hadoop v oboru. (TZ)

Platforma Hadoop se rychle stala preferovaným řešením pro aplikace analýz velkých objemů dat (Big Data), které pracují s obrovskými úložišti nestrukturovaných dat. Je flexibilní, škálovatelná, cenově dostupná, odolná vůči chybám, uživatelé zákazníků si na ni rychle zvykají a je využívána v ekosystému, do kterého zákazníci poměrně intenzivně investují. Zákazníci však čelí velkému problému, který brání širokému přijetí platformy Hadoop jako jediného úložiště dat, a tím je nedostatek užitečných rozhraní a nedostupnost nástrojů nejvyšší úrovně pro business intelligence a dolování dat – komponent, které jsou důležité pro analýzy dat a vytváření datově orientovaného podniku. Tyto problémy řeší právě řešení Pivotal HD – první opravdu SQL zpracování pro platformu Hadoop na světě.

Vzhledem k využití celého spektra rozhraní SQL a tím i celého ekosystému produktů, které podporují systém SQL, nebudou již zákazníci potřebovat zástupy vývojářů, aby dokázali vytvořit řídicí panel nebo vygenerovat sestavu. Na rozdíl od konkurenčních distribucí platformy Hadoop toho řešení Pivotal HD dosahuje bez přesouvání dat mezi systémy nebo využívání konektorů, které vyžadují, aby uživatelé ukládali data dvakrát. Pivotal HD zjednodušuje používání platformy Hadoop, čímž rozšiřuje potenciál a produktivitu platformy a umožňuje zákazníkům využívat výhod nákladově nejefektivnější a nejflexibilnější platformy pro zpracování dat, která kdy byla vyvinuta.

O technologii HAWQ

HAWQ (vyslovováno hók) představuje úsilí společnosti EMC Greenplum, které přináší 10 let výzkumu a vývoje v oblasti správy velkých objemů dat do infrastruktury Apache Hadoop. Výsledkem této inovace, která maximálně využívá výhod nabízených funkcí a vyzrálosti řešení analytické databáze Greenplum MPP s vedoucím postavením v oboru, je první řešení paralelních databází se skutečným SQL zpracováním pro systém Hadoop Distributed File System (HDFS) na světě. HAWQ je klíčová technologie, díky které se řešení Pivotal HD odlišuje od konkurenčních řešení a díky které jde o nejvýkonnější distribuci platformy Hadoop na světě. Funkce, které stojí za to zmínit: dynamické kanály (Dynamic Pipelining), špičkový optimalizátor dotazů, horizontální škálování, kompatibilita s SQL, interaktivní dotazy, hloubkové analýzy a podpora běžných formátů Hadoop.

Řešení Pivotal HD společně s technologií HAWQ nabízí:

  • Skutečné SQL zpracování dotazů: Díky pokročilým databázovým službám řešení Pivotal HD (HAWQ) dokážou nyní podniky využít potenciál platformy Hadoop z hlediska škálovatelnosti a funkcí úložiště odolného vůči chybám, a to na základě integrace celé řady jazyků a nástrojů pro pracovníky zpracovávající data do ekosystémů Hadoop. Díky podpoře řešení Pivotal HD pro rozhraní pro dotazy kompatibilní se standardy SQL a nástroje pro dolování dat se nyní analytici dat vyškolení na systém SQL a standardní nástroje pro BI mohou snadno připojovat k datovým sadám uloženým v systému Hadoop File System (HDFS), zadávat na ně dotazy a analyzovat je.
  • Bezprecedentní výkon dotazů: Řešení Pivotal HD přináší na platformu Hadoop více než 10 let zkušeností v oblasti vývoje technologií pro paralelní zpracování databází, zrychlenou odezvu ve zpracování dotazů (až 600násobné zrychlení) v porovnání s aktuálními rozhraními podobnými SQL pro platformu Hadoop.
  • Spolehlivá podpora provozních činností: Konzola Command Center umožňuje správcům a vývojářům snadno instalovat a spravovat rozsáhlé clustery z interaktivních webových uživatelských rozhraní. V konzole Command Center je také k dispozici rozhraní příkazového řádku pro skriptování a intuitivní rozhraní API webových služeb pro programátory, kteří pomocí něj mohou provádět i složité úlohy automatizace. Pomocí konzoly Command Center mohou správci nasazovat rozsáhlé clustery, konfigurovat služby či role, spravovat služby a monitorovat úlohy a úkoly systému HDFS.

Očekává se, že řešení Pivotal HD bude dostupné od konce prvního čtvrtletí tohoto roku, a to buď jako výhradně softwarové řešení, nebo jako řešení na bázi zařízení, za kterými stojí infrastruktura globální nepřetržité podpory společnosti EMC.

Partneři podporující oznámení řešení Pivotal HD:

Klikněte sem a podívejte se, co naši partneři říkají o řešení Pivotal HD.

Další materiály

O společnosti EMC

Společnost EMC Corporation je globálním lídrem, který umožňuje firmám a poskytovatelům služeb transformovat jejich každodenní fungování a poskytovat IT jako službu. Základem této transformace je cloud computing. Prostřednictvím inovativních produktů a služeb společnost EMC urychluje přechod ke cloud computingu, a napomáhá tak IT oddělením ukládat, spravovat, chránit a analyzovat jejich nejcennější aktiva – informace – dynamičtějším, důvěryhodnějším a nákladově efektivnějším způsobem.

Společnost EMC Czech Republic je tuzemskou pobočkou americké společnosti EMC Corporation, vedoucí světové firmy v oblasti produktů, služeb a řešení pro ukládání a správu informací. V České republice je EMC zastoupena od roku 1999 a mezi její klienty patří mimo jiné přední české telekomunikační společnosti a finanční instituce. Informace o produktech a službách společnosti EMC naleznete na adrese www.emc.com.