Aktivita českých celebrit na Facebooku

S příchodem Facebooku si i mnoho českých celebrit uvědomilo, že komunikace prostřednictvím této sociální sítě je důležitá. „Postovat“ (zveřejňovat) zajímavé fotky a videa nejen z pracovního, ale i ze soukromého života, vyjadřovat se k různým situacím nebo třeba jen bavit fanoušky svými komentáři. Právě facebookové stránky největších celebrit v České republice v minulých dnech sledovala agentura ZenithOptimedia prostřednictvím svého patentovaného nástroje SocialTools. Nejvíce fanoušků má Ewa Farna, Patrik „Rytmus“ Vrbovský a Zdeněk Pohlreich. (TZ)

ZenithOptimedia se ve svém průzkumu zaměřila na facebookové stránky 10 největších celebrit působících v ČR. Nejvíce fanoušků má Ewa Farna, která má nejpočetnější základnu příznivců v Polsku, následuje Rytmus, který má kromě českých fanoušků obdivovatele na Slovensku, a na třetím místě je Zdeněk Pohlreich, jenž má nejvíce českých fanoušků ze všech sledovaných celebrit.

Agentura se proto rozhodla provést detailnější analýzu oblíbenosti Zdeňka Pohlreicha a sledovala podrobněji aktivitu jeho facebookové stránky v období od 15. do 26. 11. 2013. „I přesto, že Zdeněk Pohlreich za posledních 12 dnů nepřidal žádný příspěvek, jeho fanouškovská základna, byť nijak výrazně, stále roste,“ říká Olga Szélesová, Social Media Manager agentury ZenithOptimedia, a dodává: „Nejvíce jich za posledních 12 dnů přibylo 20. 11. 2013, kdy na TV Prima běžel pořad Už dost, šéfe!, a to 30 nových fanoušků.“

Graf: Počet fanoušků 10 největších facebookových stránek celebrit v ČR (stav ze dne 26. 11. 2013)

Počet příspěvků od 10 českých celebrit na Facebooku

Mezi nejaktivnější celebrity, co se týče počtu příspěvků na vlastní facebookové stránce, patří Ewa Farna, jež v textech svých příspěvků kombinuje češtinu a polštinu. Na druhém místě je DJ Wich, který na svých stránkách promuje nový klip Rytmuse Odviati vetrom, jejž sám produkuje.

Graf: Počet příspěvků od 10 českých celebrit na Facebooku v období od 15. 11. do 26. 11. 2013

Nejvíce aktivní jsou fanoušci Rytmuse

V současnosti má nejaktivnější stránku z hlediska reakcí fanoušků Patrik „Rytmus“ Vrbovský. Následuje ho Lucie Bílá, která má velký počet gratulací ke zlatému slavíkovi a likes („líbí se mi“) pro její děkovné příspěvky.

Graf: Aktivita fanoušků (počty likes, komentářů nebo sdílení obsahu od 15. do 26. 11. 2013)  

Co je SocialTools a jak funguje?

SocialTools je patentovaná softwarová aplikace agentury ZenithOptimedia, která sleduje výkonnost a efektivitu vybraných stránek na Facebooku. SocialTools zpracovává jak základní metriky, jako je počet fanoušků, likes („líbí se mi“), komentářů či sociodemografický profil, tak metriky mapující aktivitu fanoušků a administrátorů FB stránek. Konkrétně tedy to, jak jsou aktivní na stránkách, o čem píší, jak často píší, co sdílejí, apod. To vše ukazuje pro každou značku zvlášť nebo jako konkurenční srovnání mezi různými brandy.