Co se jí o Vánocích ve světě?

Smažený kapr, řízek, bramborový salát, cukroví a rybí polévka jsou typickými štědrovečerními jídly v České republice. Co se ale jí třeba v Mexiku, nebo v Africe? Věděli jste, že si v Brazílii můžete dát ke štědrovečerní večeři páva? Foodpanda přináší přehled nejzajímavějších vánočních jídel v různých zemích světa. (TZ)

Mexiko

V Mexiku na Štědrý večer nesmí chybět krocan, mořská treska a také typické obložené talíře „Romeritos“, s masovými placičkami, výhonky divoce rostoucích bylin a krevetami. Hodně rodin si ale připravuje štědrovečerní večeři podle vlastních tradic, takže na stole může být i něco úplně jiného jako třeba maso, různé druhy ryb či zelenina.

Afrika

Tak například v Etiopii jedí „Indžáru“ – nakyslou placku z obiloviny zvané “tef”. V Ghaně jedí “Okrovou” polévku z hovězích oháněk a ibišku a v Keni marinovaná hovězí žebírka.

Brazílie

Brazilci si potrpí na bohatou štědrovečerní večeři tzv. „Ceia de Natal“ – večeře zrození. Podává se nadívaná krůta, pečená šunka, neloupaná rýže, obložené mísy plné ovoce a zeleniny. Ti bohatší si pochutnávají dokonce na nadívaném pávovi.

Indie

V Indii slaví Vánoce indičtí křesťané, především se jedná o katolíky, kteří žijí na jihu subkontinentu. Vánočním jídlem bývá často masové kari s rýží a koláč jako dezert. Křesťané upozorňují na příchod Vánoc tím, že nad vchody umisťují papírové hvězdy.

Rusko

Tradiční pravoslavné Vánoce se slaví 6. a 7 ledna. Na večerním stole bývá „Kuťja“, což je kaše z ječmene nebo pšenice s medem, ořechy, rozinkami a mákem a „Vzvar“ – kompot ze sušeného ovoce.  Kuťja se jídávala na pohřbech a Vzvar při narození miminka a symbolizují tedy narození a smrt Krista.

Jedná se spíše o duchovní svátek, na rozdíl od Nového roku, který se slaví stejně jako u nás z 31. prosince na 1. ledna. Pro mnoho Rusů je významnější. K večeři se podávají bezmasé pokrmy a ryby. Oblíbené jsou Vareniky, což jsou plněné taštičky z kynutého těsta. Náplň se připravuje z brambor, rýže, zelí nebo sušených a nakládaných hub. Tradičním pokrmem je také nákyp z pšeničných zrn s mandlemi, rozinkami, mákem, švestkami a cukrem. Často se podává také vepřová pečeně s křenem nebo krocan s jablky a pohankovou kaší. Ze sladkého je nejoblíbenější medový perník a dorty s máslovými krémy a barevnými polevami. Na stole nechybí nakládané okurky a vodka.

Vietnam

Ve Vietnamu se Vánoce neslaví. Nejznámějším svátkem je zde Tết, jehož oslava každý připadá každý rok na jiný den – ten letošní  bude 31. ledna.  Několik dní před ním se připravuje cukroví a tradiční jídla jako jsou Bánh Chưng (rýže zabalená v banánových listech s vepřovým masem uvnitř ve tvaru čtverce), Mứt (želé z různých plodin) a po domácku vyrobený alkohol s hady, škorpióny, ženšenem atd. Dětem se dávají penízky pro štěstí.

Polsko

Večeře se podle tradic skládá z dvanácti chodů symbolizujících dvanáct měsíců v roce. Dříve se jako hlavní chod hlavně jedly ryby, ale v poslední době se čím dál více prosazuje krocan. Jako předkrm se obvykle podává boršč nebo zelí s houbami. Tradiční polskou vánoční pochoutkou jsou Makůvky – rohlíky máčené ve sladkém mléce a obalované v máku.

Maďarsko

Na Štědrý den se má držet přísný půst. Štědrovečerní večeře bývá bohatá, ale bezmasá a místo masa jsou podávány ryby. Večeře začíná hned po setmění nebo s východem první hvězdy. Jak zazáří večernice, měla by hlava rodiny vystřelit do vzduchu z pušky, aby odehnala zlé duchy. V tu dobu už musí být všechny chody na stole. Hostina se zahajuje oplatkou s medem a česnekem, aby si v příštím roce každý zachoval zdraví. Následuje tradiční „Halászlé“, vynikající rybí polévka, která musí být patřičně pikantní. Potom přichází na řadu smažená ryba s bramborovým salátem.

O Foodpandě

Foodpanda je (spolu se svou sesterskou značkou Hellofood) globálním lídrem mezi platformami rozvozu jídel ve 30 zemích světa. Pomáhá restauracím s růstem jejich tržeb prostřednictvím online a mobilních platforem a poskytuje jim stále rozvíjející se technologie a analýzy. Zákazníkům nabízí skupina Foodpanda/Hellofood online objednávku jídla, kde mají k dispozici širokou škálu restaurací, ze kterých si mohou vybírat online nebo prostřednictvím mobilní aplikace.

Pro více informací o Foodpandě v České Republice, navštivte www.foodpanda.cz. Na Facebooku  najdete Foodpandu zde  a na Twitteru zde.