Intel: Firmy ve střední Evropě s přejímáním trendu BYOD nespěchají

PRAHA, 21. ledna 2014 – Využívat svůj vlastní počítač či tablet i pro pracovní účely v roce 2013 mohli v České republice zaměstnanci pouhého zlomku firem a výrazný zlom dle průzkumu společnosti Intel nenastane ani v roce 2014. Zatímco až 50 % světových firem zejména ve Spojených státech mělo v úmyslu v roce 2013 umožnit zaměstnancům využívat jejich vlastní počítače a tablety i v práci, evropské firmy jsou v přejímání konceptu BYOD zdrženlivější. V zemích střední Evropy to bylo v průměru pouhých 12 %. Maďarsko (18 %) a Česká republika (14 %) jsou nad průměrem, který snižuje Slovensko (9,8 %) a Polsko (7,5 %). Data o obezřetném postupu středoevropských firem v oblasti BYOD (Bring your own device) přinesl průzkum společnosti Intel zorganizovaný mezi 726 středoevropskými firmami. (TZ)

Vedle stávajících podporovatelů největší potenciál další podpory konceptu BYOD v průzkumu společnosti Intel vykázaly firmy v Polsku (19 %) a v České republice (10 %). Nejkonzervativněji k BYOD přistupují slovenské firmy, kde více než 82 % dotazovaných manažerů informačních technologií BYOD nepodporuje a nechystá se podporovat ani v nejbližším období.

„Středoevropské firmy důkladně zvažují všechna pro a proti, které by jim přineslo využívání svého vlastního počítače i na pracovišti, známé pod zkratkou BYOD. V současné době jsou firmy velmi zdrženlivé, protože celá řada soukromých zařízení zaměstnanců stále nesplňuje požadavky na firemní bezpečnost a správu IT,“ říká Evžen Pavlovský, obchodní manažer společnosti Intel pro střední a východní Evropu.

Mezi hlavní důvody, proč je zapojení zaměstnaneckých počítačů ze strany IT profesionálů přijímáno obezřetněji, patří celosvětově otázky firemní bezpečnosti. „Koncept BYOD je nepochybně významným zásahem do firemní infrastruktury zejména kvůli masivnímu zapojení mobilních platforem, jež v současné době jsou jen obtížně slučitelné s bezpečnostními standardy firem,“ uvádí Evžen Pavlovský. Problémy spojené s firemní bezpečností nicméně pomůže vyřešit uvedení technologie Intel® Device Protection, jež umožní zařízením fungujícím na systému Android* splňovat většinu bezpečnostních standardů pro domácí i pracovní využití.  Jak oznámila společnost Intel na veletrhu spotřební elektroniky CES, tato technologie bude uvedena  již v průběhu tohoto 2014.

Vedle otázek bezpečnosti vzbuzuje BYOD otazníky v souvislosti se správou IT a jeho servisem. I poměrně běžné úkony, jako je aktualizace a správa softwaru, případně pokud bude potřeba něco v notebooku či tabletu opravit, se mohou stát velkou výzvou pro chod firmy a efektivitu zaměstnance. Otázky typu, zda by v případě poruchy šel do běžného servisu a zaměstnanec ho neměl řadu dní k dispozici, u IT manažerů vzbuzují velkou nejistotu. Vše je potřeba řešit předem v jasném nastavení pravidel hry, které musí zaměstnanci akceptovat, což je potřeba promítnout do firemních směrnic. „Příprava směrnic, která budou tato pravidla definovat, není silnou stránkou firem. Dokonce i mezi firmami, jež využívání soukromých počítačů k pracovním účelům svým zaměstnancům umožnily, poměrně často nacházíme takové, které specifikování přesných pravidel podcenily a zavádějí je zpětně,“ dokresluje situaci Evžen Pavlovský.

Největší možný přínos zavádění BYOD do firem respondenti z řad manažerů IT v globálním průzkumu společnosti Intel vidí v úsporách firemních nákladů za nákup počítačů, větší produktivitě zaměstnanců, jejichž výkon umocňuje důvěrná obeznámenost s prostředím počítače a jeho aplikacemi, a konečně větší spokojenost zaměstnanců. Trend BYOD zaměstnancům vychází vstříc v tom, že si sami mohou vybrat zařízení, které jim nejvíce vyhovuje. V mobilnějším světě, který zavádění BYOD umožňuje, zaměstnanci mohou sami rozhodovat o tom, jakým způsobem skloubí práci a soukromí, naopak od nich vyžaduje větší zodpovědnost, že těmto požadavkům dostojí.

O společnosti Intel

Společnost Intel (NASDAQ:INTC) je světovým lídrem v oblasti inovací informačních technologií. Navrhuje a vytváří nezbytné technologie, které tvoří základ výpočetní techniky po celém světě. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com.