Novoroční předsevzetí vydržíme plnit jenom krátce, mírnou výjimkou jsou ta sportovní

Praha 17. března 2014 — Novoroční předsevzetí sice v době rozhodování bereme velmi vážně, ale nakonec je vydržíme plnit jenom krátkou dobu. Z výzkumů, ale také z informací o prodejích slevových voucherů na třetím největším slevovém serveru Zapakatel.cz, plyne, že řadu předsevzetí opouštíme rychle, jenom sport nám zpravidla vydrží déle. (TZ)

Češi, stejně jako jiné národy, si na Nový rok tradičně slibují sami sobě nové cíle a chtějí něčeho dosáhnout. Novoroční předsevzetí si přitom ukládá více než polovina Čechů a skoro šedesát procent Američanů. Nejčastěji se v Česku předsevzetí týkají omezení kouření či alkoholu, hubnutí, sportu, školy, práce, šetření penězi a zdraví. Ve Spojených státech je žebříček mírně jiný, protože na prvním místě je hubnutí a následuje uspořádání života, úspory, užívání si života, životní styl a zdraví, poznání něčeho vzrušujícího či přestat s kouřením.

“Na přelomu roku dlouhodobě stoupá zájem o slevy spadající pod časté předměty novoročního předsevzetí,” říká Vladimír Hlaváček, marketingový ředitel Zapakatel.cz. “Naše zkušenost ale je, že jediné, co zůstává ve středu zájmu déle, jsou sportovní aktivity,” dodává.

S plněním novoročních předsevzetí je to ale podstatně horší. Američané například pouze v osmi procentech dosáhnou splnění svých cílů a skoro čtvrtina jich nikdy nedosáhne a polovině se to daří pouze občas. Pouze necelé polovině navíc vydrží snaha déle než půl roku.

Novoroční předsevzetí se pochopitelně odrážejí na struktuře nakupovaného zboží na počátku roku – z dat několika posledních let lze vysledovat, že z typických předmětů novoročních předsevzetí má největší výdrž sportovní předsevzetí. Vzestup zájmu o slevové akce se sportovním zaměřením je na začátku roku (ale i těsně před koncem roku) až trojnásobný, než v jiných měsících. Zapakatel.cz samozřejmě mezi sportovními a zážitkovými aktivitami nabízí řadu zajímavých věcí – bowling, landkiting, lezení na umělé stěně na jedné straně, vstupy do fitness či kurzy inline bruslení na straně druhé.

Novoroční předsevzetí ve většině případů končí kvůli slabé vůli a dalším typickým překážkám, nejčastěji nedostatku volného času tam, kde předsevzetí vyžaduje změnu zaběhnutého životního cyklu (třeba právě v podobě pravidelných návštěv sportoviště či vlastního sportování). Paradoxně selhání v podobě nedodržení předsevzetí může vyvolat další oslabení vůle a další selhávání v dosažení předsevzatých cílů.

Možná právě s tím souvisí i to, že klesá počet lidí, kteří si novoroční předsevzetí dávají. Ve Spojených státech počet těchto lidí například klesl z 42 procent v roce 1985 na 32 procent v roce loňském. Je patrné, že v řadě případů by bylo vhodné doporučit nevzdávat se, vytrvat a zkoušet stále dál plnit svá novoroční předsevzetí. Nakonec i mírné dílčí úspěchy mohou být prospěšné. A pokud jde o sport, tak jakékoliv aktivity tohoto druhu mohou být zdravotně výhodné.

 O Zapakatel.cz

Zapakatel.cz je třetí největší český slevový server a na Slovensku působí jako Zabagatel.sk. Na trhu působí od léta roku 2010, v březnu 2011 otevřel v Praze první zákaznické centrum, ve kterém mohou lidé kupovat slevy, včetně slev speciálních či nevyužitých voucherů, platit v hotovosti či si osobně vyzvedávat zboží a vyřizovat reklamace.

Zapakatel.cz a Zabagatel.sk najdete na www.zapakatel.cz a www.zabagatel.sk, stejně tak jako na sociálních sítích Facebook (Zapakatel.cz a Zabagatel.sk), Twitter.com (@Zapakatel.cz),  Google+ (Zapakatel.cz) a Foursquare (Zapakatel.cz).