Infračervená termografie může pomoci při odhalování zvýšené tělesné teploty s cílem zabránit šíření virů

PRAHA, Česká republika – Zdravotníci po celém světě se obrátili na bezkontaktní termovizi jako na prostředek pro rychlé skenování a měření teploty kůže velkého počtu lidí. Letiště, autobusové nádraží, přístavy, nemocnice, školy a další veřejná prostranství jsou místa, kde lze úspěšně využít bezkontaktní termovizi pro detekci zvýšené teploty a zabránit šíření virových infekcí. (TZ)

Fotografie naleznete zde: http://bit.ly/1DBe049

Všechny objekty, včetně lidského těla, vyzařují infračervenou energii. Bezkontaktní infračervené kamery, známé také jako termovizní kamery, využívají emisí infračervené energie pro měření povrchové teploty, včetně teploty pokožky, a okamžitě poskytují na obrazovce vizuální mapu teploty kůže.

Jak může být infračervená termografie využita pro skenování tělesné teploty?

Jedinci s horečkami mají často zvýšenou teplotu kůže a infračervené kamery mají schopnost měřit extrémně jemné teplotní rozdíly. Nejvyšší naměřená teplota těla je obvykle kolem nosu, okolo očí a v okolí ústní dutiny. Bezkontaktní infračervené kamery mohou velmi rychle skenovat velké davy a zjišťovat jednotlivce, kteří mají vyšší než normální tělesnou teplotu. Při jejím zjištění se spustí upozornění a následně lze provést další ověřovací měření teploty pomocí kontaktního teploměru specificky určeným pro měření tělesné teploty.

Výhody termovizního měření teploty jsou v jeho bezkontaktním provedení, kdy se snižuje možnost přenosu infekce nebo onemocnění pomocí dotyku. Také výsledky teplotních měření jsou dostupná okamžitě a lze pomocí kamery rychle skenovat velké skupiny lidí. Výhodou je i komfort pro cestující, protože lze měřit teplotu osob při jejich pohybu a nedochází ke zpoždění přepravy.

Je však třeba mít na vědomí, že infračervené kamery nejsou zdravotnické zařízení na měření teploty; a tedy ve srovnání s kontaktním teploměrem mají v měření malý rozdíl. Také je třeba vědět, že cvičení a pocení mohou mít vliv na tělesnou teplotu kůže, jehož následkem může být nepřesný odečet. Proto se doporučuje použít pro další testování teploty zdravotnický kontaktní teploměr.

Jak indické ministerstvo zdravotnictví a péče o rodinu použilo infračervenou termografii při virovém screeningu na letištích

V roce 2009, při zvýšeném počtu případů prasečí chřipky v Indii, Ministerstvo zdravotnictví a péči o rodinu pořídilo infračervené kamery Fluke pro jejich využití na mezinárodním letišti Indira Gandhi v Novém Dillí. Zde jim pomáhaly měřit teplotu cestujících přijíždějících do země a varovat při zjištění příznaků prasečí nebo H1N1 chřipky.

Bezkontaktní infračervené kamery Fluke umožnily zdravotníkům na letištích a ve veřejné dopravě rychlé skenování a měření teploty kůže velkého počtu osob. Osoby, u kterých byla evidována vyšší teplota než obvyklá, byly izolovány pro další měření s cílem zabránit šíření choroby.

Infračervené kamery Fluke jsou schopny měřit teplotní rozdíly 0,05 °C*, mají velké LCD obrazovky a video výstup*. Díky tomu jsou ideální pro snímání velkých skupin. Technologie IR Fusion* také poskytuje zdravotníkům reálné zobrazení sledované slupiny osob (formou digitální fotografie), takže identifikace osoby se zvýšenou teplotou je jednoznačná.

* Funkce se liší v závislosti na modelu.

Sledujte společnost Fluke na síti Facebook (www.facebook.com/flukeczsk).