Investiční skupina Enern posiluje o Tomáše Čupra jako partnera a otevírá nový fond

Praha, 17. srpna 2015 – Investiční skupina Enern, která drží podíly v e-commerce projektech jako Slevomat, Rohlik.cz, Twisto či ROI Hunter a která výrazně investuje také v oblasti energetiky, rozšiřuje tým čtyř partnerů o Tomáše Čupra, zakladatele Slevomatu, DameJidlo a Rohlik.cz. První akcí posíleného Enernu bude spuštění nového fondu zaměřeného na digitální technologie s kapitálem bezmála 1,5 mld. Kč. (TZ)

Enern založený v roce 2010 Petrem Šmídou, Pavlem Muchou, Radkem Švecem a Radovanem Nesrstou má za sebou bohatou investiční historii. Do energetických projektů, především v oblasti větrné energie, Enern dosud v Česku a Polsku investoval 55 mil. EUR.

Součástí skupiny jsou také dva fondy investující do internetových startupů v celkové velikosti 20 mil. EUR. Enern takto podpořil např. Slevomat (drží v něm cca pětinový podíl, Tomáš Čupr 13 %), DameJidlo.cz (na konci 2014 prodáno společnosti Delivery Hero) či online supermarket Rohlik.cz. Ten Enern společně s Tomášem Čuprem ovládá (42 % Tomáš Čupr, 40 % Enern).

„S partnery v Enernu jsme si blízcí lidsky a máme i podobnou investiční filozofii, která stojí na prvotřídní službě zákazníkům, nebojí se rizika a podporuje zakladatele dobrých projektů. Navíc se od každého z nich mohu hodně naučit. Když zkombinujeme své zkušenosti s velmi slušným kapitálovým zázemím, můžeme pomoci vyrůst projektům, které změní trh,“ vysvětluje Tomáš Čupr.

S Tomášem Čuprem mezi partnery chystá Enern třetí fond rizikového kapitálu, který bude zaměřený na investice do internetových firem střední velikosti. Fond nazvaný ETIII bude operovat s 50 mil. EUR. V souvislosti s novým fondem Enern otevírá kanceláře v Berlíně, který je jedním z nejvýznamnějších evropských startupových center.

„Dobré partnerství především tvoří novou hodnotu. Slevomat, který Tomáš založil, byl první internetovou investicí Enernu. Od té doby jsme společně prošli kus cesty a postupně došli k přesvědčení, že chceme dlouhodobě tvořit společně… Je to velké obohacení DNA Enernu, mám velkou radost a těším se na spoustu energie do dobrých věcí na internetu a nejen tam,” říká partner Enernu Petr Šmída.

Partneři Enern

http://www.enern.eu/team.html

Petr Šmída – V roce 1993 založil společnost Multiservis, kterou v roce 1997 prodal GE bance. Poté šéfoval české GE, následně byl v GE zodpovědný za oblast spotřebitelských financí jako viceprezident pro 36 zemí. 5 let byl ředitelem největší ruské soukromé banky Alfa Bank. Zakládající partner Enern. LinkedIn

Pavel Mucha – V letech 2001-2007 partner v McKinsey & Co., poté 3 roky ředitel Centrum.cz. Zakládající partner Enern zodpovědný za internetové investice. LinkedIn

Radek Švec – Spoluzakladatel Multiservisu, poté 13 let soukromý investor. Zakládající partner Enern.

Radovan Nesrsta – V letech 1998-2008 partner v McKinsey & Co. s primárním zaměřením na energetiku v regionu střední a východní Evropy. Zakládající partner Enern zodpovědný za investice do energetiky. LinkedIn

Tomáš Čupr – Zakladatel Slevomatu, spoluzakladatel DámeJídlo.cz a Rohlik.cz. Partner Enern. LinkedIn