VašeČočky.cz a Brexit: Slabá libra nás znevýhodňuje oproti lokálním hráčům

Praha, 30. června 2016 – Britské rozhodnutí o vystoupení z EU má přímé dopady i na české firmy podnikající v Británii. Aktuálně především kvůli propadu kurzu libry. Jednou z nich je největší český e-shop s kontaktními čočkami VašeČočky.cz, který působí ve 14 evropských zemích a v Británii podniká pod značkou Lentiamo. (TZ)

„Prvotní reakce na Brexit pro nás obchodně znamenala nepříjemný šok. Po oznámení výsledků referenda se kurz libry propadl o 8 %, což má zásadní vliv na naši marži v Británii – v librách totiž téměř nic nenakupujeme, jen prodáváme,“ komentuje situaci Jiří Urban, ředitel VašeČočky.cz.

Další scénáře jsou velmi různé a nejisté. V případě, že libra zůstane takto oslabená nebo se dále propadne, bude obchod muset zdražit. To ho znevýhodní oproti lokálním hráčům, kteří v librách prodávají, ale také nakupují. Na druhou stranu se dá očekávat i zdražení ze strany lokálních dodavatelů (čočky se do Británie dováží), čímž by se nevýhoda mohla časem srovnat.

„Pokud by nastal úplně černý scénář, kdy se bude libra dále propadat a oslabí o desítky procent, je možná i varianta, že britský e-shop budeme muset zavřít, protože nebudeme konkurenceschopní. To už je ale opravdu velká spekulace. Když se ale díváme na dění v zemi, musíme se na ni připravit,” říká Jiří Urban.

Po případném Brexitu bude těžší dostat do země zboží. Prodlouží se pravděpodobně doby dodání a doprava se zdraží kvůli byrokracii, kterou budou muset dopravní společnosti podstoupit. Tohle vše by českou firmu dále znevýhodnilo oproti lokálním hráčům a negativně ovlivnilo její tržby.

Celkově se dá očekávat, že Brexit bude mít negativní dopad na peněženky britských spotřebitelů v případě, že libra bude slabší než nyní. Velká Británie je závislá na importu a cena libry se projeví v cenách produktů. „Krize a šetření nám paradoxně mohou pomoci. V Británii se přes internet prodá jen 10 % čoček ve srovnání s českými 75 % a ve chvíli, kdy se lidem sníží disponibilní příjem, začnou hledat úsporu na internetu. A to je šance pro nás,” dodává Jiří Urban.

O VašeČočky.cz

VašeČočky.cz jsou největší český e-shop s kontaktními čočkami. Vybírat zde můžete z nejširší nabídky kontaktních čoček ve střední Evropě. V sortimentu najdete všechny druhy dioptrických i barevných čoček od oblíbených značek jako Acuvue, SoftLens, PureVision a desítek dalších. Na jednom místě mohou nositelé kontaktních čoček nakoupit také veškeré příslušenství od roztoků, očních kapek až po kosmetiku pečující o oči.

E-shop s ročním obratem 600 mil. Kč působí ve 14 evropských zemích.

www.vasecocky.cz