Čeští zákazníci mobilních operátorů stále platí až o 70 % více, než je průměr EU

Praha, 15. 6. 2017 – Při příležitosti zrušení roamingu v zemích EU přichází spotřebitelská organizace Telefonující.cz, která zastupuje klienty zdejších mobilních operátorů, s aktualizací své analýzy srovnávající ceny českých a evropských mobilních operátorů. Nové srovnání tarifů hlasových a datových služeb ukazuje, že pokles cen operátorů je v České republice o něco rychlejší, než je průměr EU. Ke srovnání našich cen s evropským průměrem to však nestačí. Na čtyřech modelových případech se ukázalo, že i ty nejlevnější české tarify jsou o 12 až 70 % vyšší, než průměr nejlevnějších tarifů ve zbývajících 27 státech unie.

 

  • Čtyřčlenná rodina zaplatí měsíčně o 213 Kč více (o 12 % více, než v EU)
  • Matka samoživitelka s jedním dítětem o 505 Kč více (o 70 % více)
  • Důchodce přeplatí tarif o 120 Kč (o 34 %)
  • Pracující s vyšší spotřebou dat zaplatí o 297 Kč více za měsíc (o 38 %)

 

Telefonující.cz zveřejňují celou analýzu i se zdrojovými daty. “Po čtvrt roce od naší první cenové srovnávací analýzy jsme z veřejně dostupných oficiálních nabídek tarifů všech operátorů v jednotlivých zemích EU provedli aktualizaci. Opět jsme použili stejnou metodiku – čtyři běžné modely zákaznických skupin s konkrétní běžnou spotřebou hlasových a datových služeb. V každé zemi ze zbývajících 27 zemí EU jsme opět našli nejlevnější vyhovující tarif právě pro tyto skupiny a srovnali jsme jej s nejlevnějším českým dostupným tarifem,” vysvětluje postup Jakub Kriš, hlavní autor analýzy.

Srovnání ukázalo, že ceny v ČR jsou stále proti EU vysoké. Předseda spolku Telefonující.cz Svatopluk Bartík k tomu říká: “Z naší analýzy vyplývá, že ceny klesaly jak v České republice, tak ve zbytku EU. U nás však byl tento pokles rychlejší, všichni tři síťoví operátoři totiž upravili výrazně své ceníky se zdůvodněním, že to souvisí s koncem evropského roamingu. My se však domníváme, že poklesy cen, byť nijak razantní, se děly i pod tlakem spotřebitelských organizací, médií a politiků, zejména vládních.”

Minulá analýza provedená na konci února a zveřejněná březnu 2017 ukázala, že v České republice jsou předražená zejména mobilní data a tarify s malými objemy volání a sms. To se částečně zlepšilo, znatelně pak klesly zejména ceny tarifů s většími objemy dat a to jak pro jednotlivce, tak pro rodiny (či malé skupiny zákazníků platících přes jedno vyúčtování).

Stále platí, že tarify českých mobilních operátorů jsou neférově drahé. Volání a data jsou dnes v České republice ve srovnání se zbytkem Unie nejdražší komoditou. Za nic jiného čeští zákazníci v porovnání se svými evropskými sousedy neplatí o tolik více, jako za mobilní tarify českého O2, T-mobile a Vodafone. Spolek Telefonující.cz české síťové operátory kritizuje, neboť podle jeho názoru jsou mimo jiné vysoké cenové rozdíly u části české populace rizikovým faktorem chudoby. Celkově vysoké ceny mobilních dat pak brání rozvoji digitální ekonomiky.

O spotřebitelské organizaci Telefonující.cz

Telefonující.cz se snaží o zlepšení postavení českých spotřebitelů, tedy fyzických nepodnikajících osob, vůči mobilním operátorům a o snížení cen mobilních služeb těmto koncovým zákazníkům na úroveň alespoň obvyklou v jiných zemích Evropské unie. Další informace najdete na telefonujici.cz.

Analýza se zdrojovými daty ke čtení:

http://bit.ly/analyza-telefonujici-cz-2017-06

Předchozí analýza z února 2017:

http://www.telefonujici.cz/aktualne/13/analyza-cen-tarifu-vsech-zemi-eu-vs-r.html