Svítidla z Preciosy obletí svět, začínají na pařížském Maison & Objet

PRAHA/ PAŘÍŽ – Na výstavě Maison & Objet společnost Preciosa letos uvedla nové kolekce v unikátní hravé prezentaci, představila také nově spuštěný e-shop a rozrůstající se síť retailových partnerů, čímž se ve svém úsilí rozzářit svět českým křišťálem posouvá zase o krok dopředu.

Maison & Objet byl jedinečnou příležitostí prohlédnout si novinky i stávající kolekce společnosti a ocenit tak tradici a krásu českého sklářského řemesla. „Nový rok je časem bilancování, za námi stojí staletí sklářské tradice a řada úspěchů na mezinárodním poli designu. Nyní bychom se rádi ještě více zaměřili na vývoj kolekcových svítidel a jednotlivce po celém světě, kteří hledají neotřelé způsoby osvětlení,“ řekl Vojtěch Malina, obchodní ředitel

Světelné kolekce společnosti Preciosa zahrnují širokou škálu různých druhů svítidel ve třech kategoriích: historický design, současný design a nové interpretace. Kolekce Solitaires navíc nabízí řadu současných svítidel, nástěníků a lamp.

Preciosa Lighting je založená na odkazu a dědictví českého sklářství a rozvíjí výrobu křišťálových svítidel již od roku 1724. Ctí a respektuje tradici a um českých sklářů, přičemž je transformuje do novodobého kontextu zapojením neotřelých nápadů současných designérů a technologických možností. Výsledkem je unikátní portfolio produktů, které šíří tuto myšlenku a odkaz do celého světa.

VYBRANÉ PRODUKTY

V PRECIOSA FLAGSHIP STORE

RUDOLF

Historický design

Rudolf je pojmenován po císaři Rudolfu II., jehož fascinace broušením křišťálu vyústila v dokonalost tohoto řemesla. Jedná se o tradiční český, bohatě zdobený lustr. Perfektní preciznost, s kterou je každý jednotlivý křišťálový komponent vybroušen, zajišťuje oslnivý třpyt celého svítidla a to, že i jeho nejmenší detaily a prvky úchvatně září při pohledu z kteréhokoliv úhlu.

Crown

Rudolf – nová interpretace

Crown je novou interpretací klasického svítidla Rudolf. Designér Lukáš Uliarczyk zde vytváří jedinečný dialog použitím opakujících se prvků a symetrie. Zachovává přitom původní funkčnost designu, akcentuje koncept skleněného ramene a krásu struktury svítidla se zaměřením na detail odrazu světla.

Eugene

Historický design

Klasický ramenný lustr Eugene vzniknul poprvé v 18. století v dílně Josefa Palmeho a šlo vůbec o jeden z prvních celoskleněných lustrů vyrobených v Čechách. Unikátnost tohoto svítidla spočívá v jeho čisté a moderní jednoduchosti a neornamentálnosti, která vytváří dojem nadčasové elegance.

Echo

Eugene – nová interpretace

Ikonický skleněný lustr Eugene byl za využití moderních barev a tvarů citlivě přetvořen designérem Frankem Tjepkemou do interpretace Echo, která se majestátně transformuje do dnešní doby, zachovává půvab, eleganci a jednoduché line původního kusu, ale pohrává si s jeho neobvyklými tvary, odrazy světla a symetrií.

Maria Theresa

Historický design

Lustr Marie Theresa je typický svou zdobností, bohatými křivkami a třpytivými křišťálovými ověsy. Tento lustr osvětloval v roce 1743 korunovaci Marie Terezie, která se údajně ve svém životě dvakrát zamilovala. Poprvé to bylo do jejího manžela Františka I. a podruhé do tohoto úchvatného svítidla. Maria Theresa je královnou mezi lustry, ztělesněním majestátu, který zdobí ty nejreprezentativnější prostory po celém světě. Příkladem je třeba Pražský hrad nebo Schönbrunnský palác ve Vídni.

King & Venus

Maria Theresa – nová interpretace

Přední český designér Rony Plesl vytvořil dvě dichotomické variace lustru Marie Theresa, které představují původní historické svítidlo ve dvou oddělených doplňujících se kusech vyznačujících se jednoduchostí, ale zároveň monumentálností, co se týče designu a barev. Základem struktury obou svítidel je obruč, kterou však využívají protikladnými způsoby

NOVÉ KOLEKCE

Svítidlo je nejen funkčním prvkem, ale také unikátním kusem designu a korunou slávy prostoru, protože mu může dodat výjimečnou atmosféru takovým způsobem, jako to žádný jiný designový objekt nedokáže.

Siren (v obchodě ještě není nainstalováno)

„Siréna je mýtická bytost, krásná, tajemná a nebezpečně vábivá. K návrhu tohoto jednoduchého, stylového a  minimalistického svítidla mě inspiroval svět fantazie,“ vysvětluje designér Dima Loginoff.

Siren je jedním z nejnovějších přírůstků do portfolia kolekcí společnosti Preciosa. Tato lampa svojí jedinečnou tajemnou hravostí založenou na experimentování s klasickým zvonovým tvarem stínidla ozvláštní každý interiér.

Svítidlo v sobě ukrývá tři na sebe vrstvené zvony, které schovávají a odhalují kouzelné kombinace barev a  textur. Různé možnosti nasvícení značí, že Siren vždy nabízí skrytá tajemství, která stojí za to poodhalit.

Designér Dima Loginoff

Produkty oceňovaného a mezinárodně uznávaného designéra Dimy Loginoffa zdobí privátní rezidence i  veřejné prostory po celém světě. Loginoff usiluje o propojení tradice a inovací a snaží se najít nové způsoby, jak transformovat klasické tvary, textury a vzory do nové moderní podoby. Jeho díla se objevila na prestižních veletrzích designu jako je iSaloni, 100% Design London, Maison&Objet, Messe Frankfurt Light + Building, Cersaie, ICFF a mnoho dalších.

Gemma (v obchodě ještě není nainstalováno)

Designér Daniel Szöllösi spojil krásu a praktičnost v jeden harmonický celek. Tento křišťálový válec osvětlí prostor jemným tlumeným světlem. Z dolní části svítidla naopak vychází světlo silnější a výraznější, což se může stát uměleckým doplňkem mnoha funkčních prostorů.

Svítidlo Gemma je vyrobeno z vysoce kvalitní oceli, kterou pokrývá skleněný obal. Spojení těchto materiálů je ztělesněním technologické sofistikovanosti.

Designér Daniel Szöllösi

Díla Daniela Szöllősiho odrážejí křehkou rovnováhu mezi jeho vlastními hodnotami: funkčností, uměleckým zpracováním, autentičností materiálů a celistvostí díla. Jeho projekty jsou jednoduché, vynikají však neotřelostí nápadů, kdy Szöllősi přehodnocuje zakódované archetypální smýšlení o objektech, které nás obklopují. Designér ve své tvorbě vždy usiluje o dosažení harmonie mezi materiálem a jeho formou a tvarem s důrazem na vyvolání emoce. Szöllősi úspěšně absolvoval Industrial Design Studio na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně v České republice a navrhnul řadu unikátních produktů, které prezentoval na mnoha výstavách designu po celé Evropě.

Geometric

Jasných ostrých linií svítidla Geometric je docíleno dvěma typy brusu skla kombinovanými s trojí finální povrchovou úpravou. Výsledkem je okouzlující jednoduchost podtržená září měkkého teplého světla.

U tohoto svítidla navrženého designérkou Ekaterinou Elizarovou můžeme v interiéru samostatně využít jednotlivé pendanty nebo z nich poskládat různé kombinace, které dohromady představují čistotu geometrie a dokonalost formy a elegance.

Designérka Ekaterina Elizarova

Ekaterina Elizarova je držitelkou ocenění Red Dot, A’Design a mnoha dalších národních i mezinárodních cen. Ruská mutace designového magazínu Elle Decoration ji v roce 2015 jmenovala Nejlepší designérkou roku. Ekaterina získala diplom z Ural State Academy of Architecture and Arts (Rusko) a také z University of Huddersfield (UK), díky čemuž si vytvořila osobitý rukopis, který v sobě originálním způsobem snoubí vlivy z ruského i britského designu.

O SPOLEČNOSTI PRECIOSA

Preciosa Lighting je součástí skupiny Preciosa Group, která patří mezi přední světové výrobce v oblasti broušených křišťálových komponentů.

Kořeny společnosti sahají do roku 1724. Za staletí Preciosa upevnila a prohloubila znalosti o charakteristických vlastnostech křišťálu – jako je jeho průhlednost, křehkost a schopnost měnit tvar v tekuté formě – do mistrovské dokonalosti. Preciosa si dodnes také zachovává ducha manufaktury s velkým podílem ruční práce, nejvyššími standardy řemeslného zpracování a jedinečné technické znalosti.

Osvětlení a lustry společnosti Preciosa zdobí prostory po celém světě, najdeme je ve Versailles, Petrohradě, Londýně, Dubaji, Makau i New Yorku. Jsou umístěné v komerčních prostorách, veřejných či soukromých palácích a rezidencích. Rozsah sortimentu značky Preciosa zahrnuje také šperky, dárkové předměty, křišťálové komponenty pro módní průmysl i legendární barevné korálky.

V roce 2017 se v samém srdci Prahy začala psát další kapitola bohaté historie výroby českého křišťálu. Nový vlajkový obchod společnosti Preciosa je poctou více než třísetleté tradici a ikonickým designům svítidel, přičemž prezentuje jejich jedinečnost a řemeslo novým generacím.

 

Reklamy