První investicí nově vzniklého fondu Nation 1 je technologický startup VRgineers

Nation 1 VC, nově založená venture kapitálová společnost zaměřená na investice do nadějných českých startupů s globálními ambicemi, oznámila svůj první investiční projekt. Společně s fondem Y Soft Ventures a PJ Capital kapitálově vstupují do společnosti vyvíjející brýle pro virtuální realitu VRgineers.

2019-09-02 08_07_45-VRgineers Professional Virtual Reality Headsets.png

VRgineers je technologický startup, který se zabývá vývojem profesionálních brýlí pro virtuální realitu. Založili jej Marek Polčák, Martin Holečko a Václav Bittner, tým profesionálů, kteří mají více než desetileté zkušenosti v oblasti vývoje softwaru a hardwaru. Jejich VR headset XTAL patří mezi současnou světovou špičku na poli VR brýlí a je určený pro profesionály, kteří se zabývají prototypováním například v automobilovém průmyslu, designováním v různých odvětvích včetně architektury, vzdálenou správou technických zařízení či trénováním a školením ve virtuální realitě, např. u výcviku pilotů. Zkrátka všude, kde je vyžadována špičková kvalita obrazu a přesnost, široké zorné pole, snadná integrace a zabezpečení dat. V současné době tento produkt využívají především klienti z oblasti B2B, například Audi, BMW, Škoda, Airbus, US Navy aj. V roce 2018 byla společnost finalistou prestižního mezinárodního ocenění VR Awards a také letos se jí podařilo jako jedné z mála firem z ČR do této soutěže kvalifikovat. 

“Naše společnost má ambice stát se globálním leaderem v oblasti high-end virtuální reality a jsme velmi rádi, že zástupci Nation 1 VC se s touto vizí dokáží ztotožnit. Stejně jako VRG, National 1 VS míří na mezinárodní start-upy, které mají potenciál stát se globálním lídrem v této oblasti. Rovněž si ceníme jejich lidského přístupu, který je potřeba při tvorbě něčeho tak unikátního a výjimečného,” říká o spolupráci s fondem Nation 1 Marek Polčák, zakladatel společnosti VRgineers.

Do investice vstupuje Nation 1 VC společně s platformou Y Soft Ventures, se kterou plánují se kapitálově podílet i na dalších investičních kolech. “Hlavními důvody našeho rozhodnutí poskytnout investici právě VRgineers jsou zejména obecný globální potenciál segmentu virtuální reality, ve kterém je tento produkt zcela unikátní, což dokazuje i výčet jejích prestižních nadnárodních klientů. Zároveň je pro nás klíčový tým v čele s Markem Polčákem, který v sobě spojuje osobu vizionáře, technologa a výkonné síly s ambicí naplnit globální potenciál společnosti,” dodává ke spolupráci Marek Moravec, managing partner fondu Nation 1.

Nation 1 VC kromě finančních prostředků poskytuje startupům i zkušenosti formou mentoringu, workshopů, poradenství z oblasti technologií, kancelářské zázemí, stavbou funkčního týmu, ale i pomoc s hledáním partnerů a zákazníků. Je tak v celoevropském kontextu významný tím, že kombinuje investiční a akcelerační fázi. Dovede tak investorům nabídnout nejen zkušený tým pro realizaci investic, ale i prostředí pro kvalitní rozvoj startupů. Vedle byznysového potenciálu pak klade velký důraz na schopnosti a zkušenosti zakladatelů a pozitivní přínos pro společnost.

O Nation 1 VC

Nation 1 VC je venture kapitálová firma sídlící v Praze, Brně a Lucembursku, která spravuje investiční seed fond a startupový akcelerátor zaměřený na startupy operující na českém území a začínající podnikatele, kteří mají ambici prorazit na globální trh. Kromě financí nabízí i mentoring od zkušených expertů z oboru, mimo jiné například Jakuba Nešetřila, zakladatele českého startupu Apiary.

Managing Partners Nation 1 VC jsou Marek Moravec a Jaroslav Trojan. Partner a Managing Director for Acceleration je Petra Končelíková, Technical Partner Martin Bodocký. Všichni mají se startupy a investicemi bohaté zkušenosti, a to jak z Česka, tak i zahraničí. Aktuálně fond operuje s 20 miliony eur.

Nation 1 benefits from the support and financing of the Czech ESIF Fund of Funds (CZFoF). The Czech ESIF Fund of Funds is an initiative created by cooperation between the Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic and EIF and financed under the European Regional Development Fund within the programme Venture Capital OP EIC (program Rizikový kapitál OP PIK).