Studenti se letos opět potýkají s nedostatkem ubytovacích kapacit kolejí Podle údajů Studentreality hledají jako alternativu pronájem v bytech

Praha 2. září 2019 – S koncem prázdnin řeší velká část studentů vysokých škol problém s ubytováním. Kapacity vysokoškolských kolejí nestačí pro všechny žadatele. Koleje přednostně ubytovávají nově nastupující studenty. Podle statistik MŠMT vloni nastoupilo do prvních ročníků vysokých škol 54 054 studentů, celkem studovalo 290 999, kapacity kolejí přitom podle dostupných údajů nedosahují ani 50 tisíc lůžek. Podle statistik Studentreality.cz hledají studenti nejčastěji jako náhradu za koleje pronájem bytů (81 %), průměrná cena za byt se na tomto portále pohybuje okolo 8 695 korun.

Bytová krize se promítá i do studentského bydlení, klesající počet volných bytů nedokáže již nějakou dobu pokrýt poptávku zájemců. Dalším faktorem je narůstající cena samotných pronájmů i služeb. Studenti se stále častěji uchylují ke spolubydlení ve větších počtech. „Studenti hledající bydlení mimo vysokoškolské koleje začínají preferovat pronájem celých bytů a apartmánů. Postupně tak klesá trend pronajímání samostatných pokojů a jednotlivých postelí,“ říká zakladatel Studentreality.cz Radim Rezek, který stojí také za realitním startupem Flatio, jenž se zaměřuje na střednědobé bydlení na pár měsíců a mimo jiné také pronajímá byty studentům. Podle statistik na tomto portále celkem 81 % všech vyhledávání připadá právě zájemcům o byt. „Kromě zvyšujících se cen samostatných pokojů je důvodem vysokého zájmu o celé byty také fakt, že si studenti chtějí sami vybírat své spolubydlící. Není tak výjimkou, že si byty pronajímají jednotlivci, kteří až následně řeší, s kým budou bydlet,“ podotýká Rezek.

Když není kolej, studenti volí byt

Mezi studenty na Studentreality.cz vedou ve vyhledávání byty, nejčastěji zde hledají ubytování pro 3 osoby (91 %). Průměrná cena samostatného pokoje je 6 539 Kč, nejlevnější nájmy začínají na 2 350 Kč. Celý byt je možné v průměru pronajmout již za 8 695 Kč. „Je to další posun ke sdílené ekonomice, kterou prosazujeme nejen ve studentském bydlení, ale i v tom střednědobém na Flatio. Studentům samostatné byty nabízí větší volnost než koleje a v přepočtu na lůžko se finančně zas tolik neliší, v průměru vychází nájemné pro jednotlivce na 4 250 korun měsíčně a jsou i případy, kdy bydlení přijde ve sdíleném bytě na 800 Kč,“ říká Ondřej Dufek, marketingový ředitel Flatio.cz a Studentreality.cz. „U majitelů pozorujeme vyšší zájem o pronajímání studentům. Tomuto trendu pomáhají zejména střednědobé pronájmy, které majitelům přináší řešení s problémy s pronajímáním v letních měsících a včasným placením nájmu,“ dodává Dufek.

Hledání – počet ubytovaných  Celkový podíl v hledání Samostatný pokoj Byt Dům
1 26 % 46 % 53 % 1 %
2 58 % 9 % 91 % 0 %
3 9 % 2 % 98 % 0 %
4 7 % 7% 93 % 0 %
5 a více 1 % 0 % 92 % 8 %

Studentů přibývá, kolejí nikoli

Ačkoli se nástup silných ročníků na vysoké školy teprve očekává, v loňském roce nastoupilo do prvních ročníků 54 054 studentů, což je o necelou tisícovku více než v roce 2017. Ubytovací kapacity vysokoškolských kolejí se v posledních letech příliš nenavyšují a nedosahují počtu padesáti tisíc lůžek, což nestačí ani pro všechny nastupující v prvním ročníku. V loňském roce studovalo vysokou školu 290 999 studentů, z toho značná část musela po dobu studia řešit ubytování. S řešením přišlo v rámci dotačních výzev pro veřejné vysoké školy ministerstvo školství, které vypsalo v letech 2018 až 2027 dotační výzvy v celkové hodnotě téměř 12,5 miliardy korun, přičemž na ubytovací a stravovací kapacity je pro celé období určeno 2,5 miliardy Kč.

„Vedle navyšování počtu kolejí je možné řešení také v dotacích na bydlení pro studenty. Podobně to mají například v sousedním Rakousku, kdy nejvyšší dotace dostávají studenti, které nemohou finančně podporovat jejich rodiče. Ve Flatio se snažíme také vyjít vstříc. Například tím, že je možné si pronajmout byt jen po dobu studia a na prázdniny jej opustit, pronájem je bez kauce. Do budoucna chceme také zavést dělený nájem, který umožní dílčí částky z celkové platby rozdělit a posílat zvlášť za každého ubytovaného,“ uzavírá Dufek.

Více o Flatio.cz 

Flatio je specialista na bydlení na pár měsíců a je tady především pro ty, kteří potřebují najít dočasné bydlení, a to nejčastěji po dobu delší pracovní návštěvy, studia, pobytu Erasmus či po dobu rekonstrukce vlastní nemovitosti, nebo i pro ty, kteří přijíždějí ze zahraničí navštívit na delší čas rodinu a přátele. 

Myšlenkou služby je propojit realitní byznys s nejnovějšími technologiemi, prostřednictvím kterých se zjednodušuje celý proces pronájmu. U Flatio tak odpadají zažité stereotypy realitních kanceláří, jako je kauce, nutnost osobní prohlídky nebo osobní podpis smlouvy. Prohlídky na Flatio jsou řešeny virtuální návštěvou nabízených nemovitostí, smlouvy se podepisují on-line a nakonec i platby za pronájem mohou nájemníci díky unikátní aplikaci provést kartou. Flatio staví službu především na jednoduchosti, rychlosti a maximální pohodlnosti pro obě strany. Rezervovat bydlení přes Flatio je tak možné odkudkoli na světě. 

Služba nyní působí v Praze, Brně, Vídni, Berlíně, Varšavě, Bratislavě či Budapešti a stojí za ní podnikatel Radim Rezek, investory projektu jsou investiční skupiny Enern a INCOMMING ventures.