Mapotic spustil novou verzi globální platformy pro sledování žraloků

PRAGUE/USA – Pražský startup Mapotic, poskytující inovativní mapové služby, dokončil vývoj nové verze největšího systému na sledování žraloků pro americkou neziskovou organizaci OCEARCH.

OCEARCH spustil první verzi svého “Shark Trackeru” už v roce 2012. Od té doby se tato služba rychle rozrůstala a postupně získala množství fanoušků a vydobyla si renomé i ve světě organizací mapujících pohyb mořských živočichů.

Pomoc univerzitám a vědcům

Cílem OCEARCH je podporovat vědce pomocí sběru dat o pohybu žraloků. Získávání dříve nedostupných dat umožňuje technologie satelitních polohovacích zařízení umístěných přímo na těla těchto největších mořských predátorů. Biologové a výzkumné týmy tak mohou sledovat a vyhodnocovat jejich pohyb a na základě toho lépe porozumět aktuálním změnám probíhajícím ve světových oceánech.

Za 10 let své činnosti organizace spolupracovala s desítkami univerzit a vědeckých pracovišť, kterým poskytuje aktuální i dlouhodobé údaje o pohybu žraloků a změnách jejich migračních tras.

Získání polohy žraloka

Sledování žraloků probíhá prostřednictvím satelitního sledovacího zařízení (tzv. tagu), který je umístěn na hřbetní ploutev.. Proces umístění tagu probíhá na expedici, kdy dojde k odchytu a uspání žraloka na speciální plošině. Samotné připevnění tagu nezpůsobuje mnohametorovým predátorům žádnou větší újmu a zařízení je vyrobeno tak, aby po několika letech samo odpadlo. Jeden z prvních očipovaných žraloků v severozápadním Atlantiku byla Mary Lee, která na svém Twitteru nastřádala díky automatizovaným oznámením o své poloze přes 100 tis. fanoušků. Kromě vědeckých týmů a studií sledují migrační trasy žraloků i miliony fanoušků, kteří zároveň organizaci přispívají na činnost.

Když se sledovací zařízení na žraločí ploutvi dostane blízko hladiny, odešle signál na satelit, který údaje o čase a poloze zpracuje a pošle na cloudové úložiště. Z něho jsou data následně načítána na web a do mobilní aplikace, kde jsou s jistým zpožděním (kvůli nebezpečí pytláků) vizualizována.

Technologická výzva

Protože původní řešení přestalo narůstající počet označených žraloků zvládat a projevovaly se limity původní technologie, OCEARCH oslovil české mapové specialisty Mapotic s požadavkem na vývoj nové verze systému. Na jaře 2019 se vývojáři Mapoticu pustili do práce a nejprve nahradili backendovou část celého projektu – tedy zpracování dat ze satelitů, konverze a jejich zpracování a předání, aby byla uživateli správně zobrazena v mobilní aplikaci nebo webovém prohlížeči.

Nový systém využívá moderní softwarový design a je opatřen službami pro zvládání nárazových špiček provozu. Automatické škálování služby byl jeden z hlavních požadavků – při nenadálých situacích se systém dokáže automaticky škálovat a odbavovat až miliony návštěv v krátkém čase. Nový design systému i mobilní aplikace je rovněž plně modulární a umožňuje snadné přidávání monitoringu dalších druhů (želvy, velryby) a rozšiřování o další funkce. V plánu jsou také další rozšíření funkcionality, například o přidávání zvířat do seznamů “oblíbených”, notifikace, přizpůsobení mapy, aby ukazovala jen ty druhy, které chce uživatel sledovat nebo vylepšování projektu, aby zobrazoval počasí a mořské proudy v reálném čase.

Ivoš Gajdorus, jeden ze zakladatelů projektu Mapotic:

“Mapotic jsme vytvářeli s tím, aby moderní technologie sloužily smysluplným projektům a spolupráce s OCEARCH je toho dobrý příklad. Jsem rád, že jsme mohli využít naši mapovou technologii a vytvořit službu, která pomáhá vědcům z celého světa. I jako suchozemci uprostřed Evropy tak můžeme svoji trochou pomáhat cílům OCEARCH, tedy šířit osvětu o obávaných mořských predátorech a pomáhat návratu rovnováhy ve světových oceánech.”

Autoři mapovacího startupu Mapotic připravují další funkce, které se budou více zaměřovat na podobné projekty a pomáhat všude tam, kde je potřeba zpracovávat a vizualizovat geolokační data. Možnosti zobrazování dat nad různými mapovými vrstvami a kontexty se neustále rozšiřují, ať už jde o tracking pohybu zvířat pomocí satelitů nebo zobrazování dat generovaných různými senzory nastupujícího internetu věcí (IoT).

“Jak je tam hodně dat, hýbe se to a potřebujete to zobrazit lidem v mapě na webu nebo v mobilní aplikaci, máme pro vás hotové řešení”, dodává s úsměvem Ivoš Gajdorus.”

Pro více informací o OCEARCH navštivte:
www.ocearch.org

https://www.facebook.com/OCEARCH/

https://twitter.com/OCEARCH?s=20

Fotografie OCEARCH pro média:
https://ocearch.app.box.com/s/cph72ohlolzkgq5sbeqnzn7kc21sgdis

Mobilní aplikace Google Play:
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.ocearch.SharkTrackerAndroid&hl=en

Mobilní aplikace Apple App store:
https://apps.apple.com/us/app/ocearch-shark-tracker/id570772231

O Mapoticu

Mapotic je intuitivní mapovací platforma, která poskytuje nástroje pro tvorbu, zpracování a prezentaci geolokačního obsahu. Komunity, firmy a organizace dokáží díky Mapoticu pracovat efektivněji, atraktivně prezentovat čím se zabývají nebo lépe naplňovat potřeby svých zákazníků.