Vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Dzurilla: Open source je dobrá věc, měli bychom ho daleko více využívat

Praha, 5. února 2020 – Ujíždí České republice vlak v oblasti IT a digitalizace veřejné správy? Jak daleko jsou v této oblasti naši sousedé, členové V4? A proč jsme u nás k zavádění open source řešení spíše zdrženliví? Tak nejen na tyto otázky slyšeli odpovědi účastníci 1. ročníku konference „Digitalizace veřejné správy s využitím open source řešení v zemích V4“, která se uskutečnila v Poslanecké sněmovně.

„Open source je stále obestřen mýty a nepřesnými informacemi, přesto, že je nedílnou součástí IT byznysu a digitalizace veřejné správy, která je součástí vládního strategického dokumentu Digitální Česko,“ řekl poslanec Robert Králíček (ANO), místopředseda podvýboru pro e-Government a dodal: „Jedním z cílů tohoto dokumentu je také rozšíření open source řešení a proto jsme společně s Open-source Aliancí uspořádali tuto konferenci, abychom s kolegy ze zemí V4 sdíleli zkušenosti, diskutovali o open source technologiích a ukázali, jak dokážou být efektivní.“ 

Podle poslance Roberta Králíčka přistupuje vláda k oblasti digitalizace veřejné správy proaktivně. Máme vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci a byl přijat zákon o právu občana na digitální službu. O tom, že open source je dobrá věc, která by se měla daleko více využívat, hovořil také Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci ČR: „Právo občana na digitální službu hodně souvisí s open source, který může zjednodušit hodně věcí. Plánujeme, aby v portálu občana vznikla dlaždice, která by v ideálním případě byla open sourcová, na které bychom mohli stavět jednotlivé služby.“ A jako konkrétní příklad uvedl spisovou službu. 

„Poprvé jsem slyšel vládního zmocněnce velmi konkrétně mluvit o roli open source v rámci strategie, kterou on se svým týmem připravuje v rámci Digitálního Česka. Velmi si vážím jeho podpory směrem k aktivitám Aliance, kterou jsme od Vladimíra Dzurilly slyšeli. Chceme ukázat, že digitalizace prostřednictvím open-source řešení je směr, defacto trend, který dnes zástupci zemí V4 svými vystoupeními potvrdili. Na rozdíl od ostatních nezneužíváme totiž téma digitalizace jen pro naše zviditelnění, uvolněním prvních produktů dokážeme, že to myslíme s naší strategií vážně,“ konstatoval Tomáš Knížek, člen dozorčí rady Open-source Aliance. 

Nejslabší místo v celém procesu digitalizace vidí vládní zmocněnec ve výběrových řízeních. „Je to hlavně o tom, abychom správně vypsali výběrové řízení. Když ho správně vypíšeme, s tím že nechceme vlastnit ten zdrojový kód, že tedy nemusí být výlučně náš, ale chceme ho obohacovat, chceme dál na něm pracovat, chceme ho dál využívat, tak se na druhé straně musí objevit dodavatelé, kteří jsou schopni nám takové řešení nabídnout. Zkrátka cestou k zavádění open sourcu je zlepšení zadávání těchto zakázek.“ „Často zmiňovaným problémem IT zakázek jsou také finance. Open source řešení může být právě jedním z efektivních nástrojů, jak tento problém eliminovat. A může být i tím, kdo vrátí IT zakázkám jakousi důvěryhodnost,“ doplnil poslanec Robert Králíček. 

Ze zemí V4 je v zavádění open source řešení nejdál Slovensko. Snahou našich sousedů je převést na open source minimálně 40 procent systémů ve veřejné správě. V Polsku zřídili ministerstvo digitálních věcí, které má jednodušší komunikaci s dalšími ministerstvy a úřady a v Maďarsku mají propracovanou a jasně stanovenou odpovědnost za jednotlivé dílčí cíle. Posunout dál Českou republiku chce svými aktivitami také Open-source Aliance. Intenzivně pracuje na vytvoření pravidel pro zavádění otevřených řešení, což bude mít v konečném důsledku pozitivní dopad na převyužitelnost systémů, transparentnost jejich výběru a rozvoje a v řadě případů i na výdaje s tím spojené. Členové z řad aliance uvolní systémy, které budou podporovat výkon spisové služby a e-fakturaci. Zároveň se chtějí zapojit do činnosti pracovní skupiny v rámci strategie Digitální Česko. Návrh na její zřízení pod Radou vlády pro informační společnost (RVIS) jednomyslně schválil podvýbor pro e-Government Poslanecké sněmovny. 

O Open-source Alianci: 

Tento spolek vznikl s ambicí vytvořit optimální podmínky pro využívání open source produktů v oblasti státní správy i mimo ni. Jeho cílem je umožnit veřejnoprávním institucím fungovat nezávisle na komerčních (proprietárních) řešeních. Posláním Aliance je tak sdružovat lídry z oblasti IT, konzultačních a právnických subjektů, technologických partnerů i akademické půdy. Prostřednictvím těchto subjektů vytvářet podmínky, které díky adopci open source řešení povedou k efektivnímu, bezpečnému a modernímu způsobu nakládání s daty v oblasti veřejné správy. Dalším posláním Aliance je inspirace a adopce existujících řešení v zahraničí, dále soulad s národní strategií pro digitalizaci veřejné správy a odbourání legislativních nebo jiných zákonných překážek, které dnes brání plnému využití open source principů v oblasti veřejné správy. 

Více na: osaliance.cz.