První slovenský Fintech Hub otevřel svůj program fintechovým inovátorům z celého světa

Na Slovensku vznikla na sklonku minulého roku historicky první otevřená fintech platforma nazvaná Fintech Hub Slovakia. Stojí za ní skupina předních inovativních firem v čele s Vacuumlabs, Mastercard a Slovenskou FinTech asociací. Cílem platformy je zlepšit digitální finanční inovace a konkurenceschopnost slovenského trhu pomocí programu, který inovativním firmám pomůže zefektivnit go-to market strategii, otestovat produkt či službu v reálném prostředí a připravit ji na investiční proces. Do programu se už teď mohou přihlásit inovátoři z celého světa. Podmínkou je uvést produkt nebo službu i na území Visegrádské skupiny.

První Fintech Hub se sídlem v Bratislavě založila Slovenská FinTech asociace ve spolupráci s předními inovativními společnostmi Vacuumlabs a Mastercard. Tito klíčoví partneři zabezpečí prvotní financování chodu hubu. Díky své působnosti na globálním trhu a dlouhodobé angažovanosti v oblasti nových technologií a fintechu nabízí partneři také podporu i při naplnění zahraničních ambicí.

Zakládající členové se při tvorbě platformy inspirovali úspěšnými sandbox regulátory, které fungují a prosperují v zemích od Velké Británie po Singapur. „Chtěli jsme vybrat to nejlepší z podobně fungujích platforem a spojit vše pod jednu střechu. Náš přístup proto staví na otevřenosti a přístupnosti,“ přiblížil vznik Juraj Králik, výkonný ředitel Fintech Hub Slovensko a šéf Slovenské FinTech asociace.

Cílem Fintech Hub Slovensko je podpořit inovativní finanční digitální řešení, růst finančního trhu a posunout využití technologií ve finančním sektoru. Členové platformy získají pomoc především ve třech segmentech, a to v technologickém, právním a konzultačním. V praxi to bude znamenat následující: získání přístupu k několika elitním společnostem, jejich testovacím nástrojům a prostředí v daném segmentu; vybudování rychlejší, efektivnější a úspěšnější go-to market strategie pod dohledem odborníka; mentoring pod vybraným mentorem; a v neposlední řadě fyzický pracovní prostor ve znovuotevřeném bratislavském co-workingovém prostoru The Spot. 

K rozvoji těchto cílů rádi přispějeme. Zájemce podpoříme nejen expertízou ze strany týmu Mastercard, ale také našimi technologiemi tak, abychom celý proces urychlili. Mluvím nejen o technologiích z tradičního světa bankovních karet, ale hlavně mimo něj, jako je například otevřené bankovnictví, peer-to-peer platby, řešení využívající big data nebo umělou inteligenci, uživatelsky příjemné způsoby ověření identity, nástroje pro lepší zabezpečení a další,“ vysvětluje podporu členů hubu generální ředitel Mastercard pro Slovensko a Českou republiku a partner FinTech Hubu Slovakia Michal Čarný. 

Program je otevřen všem typům společností, od startupů po velké korporace. Zájemci musí úspěšně projít výběrovým řízením. Důležitým faktorem pro postup je výjimečnost produktu, konceptu nebo prototypu, který inovátoři chtějí na trh uvést. Relevance přihlášek proto bude posuzována na základě stanovených podmínek inovace, škálovatelnosti a využitelnosti pro koncového zákazníka. Zájemci se mohou už teď registrovat na oficiálních webových stránkách  www.fintechhub.sk

Důležitým parametrem pro finanční inovace je i získání potřebné licence v daném sektoru, s čímž Fintech Hub také pomůže. „Jakmile firma zakončí program ve Fintech Hubu a bude uvádět svou službu na daném trhu, dokážeme garantovat splnění nejen technických, ale i administrativních povinností v rámci případné žádosti o potřebnou licenci. To je jeden z důvodů, proč je Fintech Hub neutrální platformou se společnými zájmy všech účastníků trhu. Má přispět k dalšímu zkvalitňování inovací na trhu,“ vysvětluje Juraj Králik, vedoucí projektu Fintech Hub Slovakia.

Jeden z posledních nevyřčených benefitů Fintech Hubu je Slovensko samotné. „Jsme členové Evropské unie a Severoatlantické aliance, patříme do Schengenského prostoru a v neposlední řadě máme Euro, což je velká výhoda oproti ostatním lokálním hráčům Visegrádské čtyřky. Velkým benefitem z hlediska letecké dopravy je také blízkost Vídně. A v neposlední řadě má Slovensko velký počet talentovaných lidí potřebných na to, aby odsud mohly firmy dále růst,“ uzavírá Matej Ftáčnik, CXO Vacuumlabs. 

Více informací a přihlášku do programu je možné najít na oficiálních webových stránkách www.fintechhub.sk


Vacuumlabs
Vacuumlabs je globální vývojářská firma ze Slovenska, která pro své klienty v oblasti digitálního bankovnictví a finančních služeb poskytuje komplexní poradenství, vývoj a design webových a mobilních aplikací. Od roku 2012 se tato bratislavská společnost rozrostla o více jak 250 talentů, kteří pracují ve 4 zemích. Její portfolio tvoří zákazníci na trase San Francisco – Tokio. Jedním z klíčových klientů je český prodejce letenek Kiwi nebo globální banka Standard Chartered. Mastercard (NYSE: MA), www.mastercard.com
Mastercard je technologická společnost s celosvětovým působením v oblasti zprostředkování plateb. Zajišťováním bezpečných, jednoduchých, chytrých a lehce dostupných platebních transakcí Mastercard podporuje a propojuje inkluzivní digitální ekonomiku prospěšnou zákazníkům na celém světě. Inovace a řešení využívající zabezpečená data a sítě, partnerství a celková energie společnosti Mastercard pomáhají jednotlivcům, finančním institucím, vládám i firmám naplňovat svůj potenciál. Firemní kultura společnosti a vše, co Mastercard dělá uvnitř i navenek, se řídí firemním kvocientem slušnosti. Se společností Mastercard je možné se spojit ve více než 210 zemích a oblastech. Mastercard vytváří udržitelný svět, v němž se všem nabízejí možnosti k nezaplacení.

Slovenská FinTech asociace
Slovenská FinTech asociace byla založena v srpnu 2018. Hlavním cílem asociace je vytvořit platformu pro efektivní komunikaci mezi subjekty, které podnikají v oblasti FinTech technologií, a regulátory, uživateli, odbornou i laickou veřejností. Asociace se zaměřuje na podporu vzniku a rozvoje slovenských soukromých subjektů poskytujících finanční služby, které jsou spojené s moderními technologiemi a internetem. Bude vytvářet pracovní skupiny, vést otevřené diskuse s vládním i nevládním sektorem a spolupracovat s FinTech asociacemi, v rámci skupiny V4 a Evropské unie.